De Fokker C.X met Hispano Suiza motor. Een schoonheid van een machine. dadendrang, waakten ervoor om rare dingen in de omgeving van de vlieghei uit te halen. Waren ze eenmaal uit het gezicht van hun commandant, dan konden ze danig uit de band springen. Bij de één brak dan de beer los, de ander moest zo nodig de tijger uitlaten. Er werd wel eens onder de bruggen over de grote rivieren doorgevlogen. Heel brutale rakkers trokken zelfs met het lan dingsgestel strepen in het water. Zo joegen ze eens een op een dijk fietsende boer van z'n vehikel. Laat nu die boer toevallig de burgemeester zijn van een in de buurt liggend dorp, die zo gis was om het registra tienummer van het vliegtuig op te nemen. De commandant was in zulke gevallen niet makkelijk. Met het vorderen van de dertiger jaren werd het verouderende vliegpark aangevuld met moderner materieel. De Fokkers D.XXI, G.I en T.V. begonnen bekende verschijningen te worden, niet alleen in de regio maar in geheel Nederland. De G.I. kon de voor die tijd enorme duiksnelheid van 700 km/u bereiken. Het geloei dat hij daarbij veroor zaakte klonk ons niet alleen als muziek in de oren maar bezorgde ons ook kippevel. Na verloop van tijd raakten we zo getrained, dat we zonder te kijken aan het motorgeluid konden horen welk type er overvloog. In mei 1940 was het afgelopen. Na een heldhaftige strijd moesten de wapens na vijf dagen gestrekt worden. Onze vliegers had den het land naar eer en geweten verdedigd. Het handjevol vliegtuigen was opgebruikt tegen de overmachtige Luftwaffe, die toch maar zo'n 350 vliegtuigen armer werd. De Fokker en Koolhoven toestellen waren van de vlieghei verdwenen. Hun plaatsen wer den ingenomen door o.m. Heinkel en Dornier bommenwerpers en het duurde niet lang of de vlieghei was de vlieghei niet meer. De Duitsers legden een moderne startbaan aan en zetten er een aantal nieuwe gebouwen neer. Na 5 mei 1945 nam onze militaire luchtvaart, nu onder de naam Luchtstrijd krachten (LSK) weer bezit van Soesterberg, dat werd uitgebouwd tot de moderne vlieg basis, zoals we die nu kennen. In 1972 hebben 34 oud-Soesterbergers hun vroegere belevenissen op schrift gezet, wat heeft geleid tot de uitgave van een 175 pagina's tellend boekwerk onder de titel 'De 24

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 24