I PT ~v vertelt dat een P-38 verkenningsvliegtuig gemeld heeft dat twee vijandelijke transport schepen begeleid door een torpedoboot- jager zijn waargenomen noord van Villa Nova Lautum Timor varende in oostelijke richting. Verder gaf het verkenningsrapport de code van de waargenomen schepen zodat we wisten te maken te hebben met twee trans portschepen van 4 tot 6 duizend ton en een torpedobootjager van de kleinste klasse maar geducht om zijn luchtafweer. De ingedeelde Mitchell's zijn van het type C met een boven- en een onderkoepel, met elk twee .50 inch mitrailleurs en twee .50 inch mitrailleurs in de neus waarvan een vaste die door de eerste bestuurder wordt bediend en een beweegbare die door de waarnemer/ bombardier wordt bediend. Elke Mitchell heeft vier 300 ponders zonder vertraging aan boord waardoor de minimum afwerphoogte 1500 ft bedraagt. Onze OPS-off Guus Winckel zal de aanval leiden en bepaalt dat hij met Bravo de torpedobootjager zal aanvallen en dat Char lie en Delta elk een van de transportschepen voor hun rekening zullen nemen. Bravo wordt gevlogen door Sm Van de Berg, Charlie heeft Guus Hagers als eerste en Delta vliegt de Sm Eikelboom waarbij ik als tweede ben ingedeeld. Alle standaard procedures zijn van kracht en de leider geeft laatste aanwijzingen over de te volgen route die op de grote overzichtskaart van het operatie gebied wordt aangegeven. De waarnemers zetten de koersen uit en maken de nodige aantekeningen als de meteo- en intell- officieren hun zegje hebben gedaan. De leider zal de radiostilte verbreken zodra de doelen in zicht zijn om de noodzakelijke aanwijzingen te geven voor de aanval. Met twee 'schavotwagens' worden de be manningen naar hun vliegtuigen gebracht die, verspreid over het veld, op enige afstand van het kamp in de zogenaamde 'dispersals' gecamoufleerd staan opgesteld. Het grond- Een B-25 D ongemodificeerd, gedeeltelijk onder camouflagenetten. 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 9