De gele patrouille laadt benzine. het 2e en daaropvolgende vliegtuigen niets meer konden zien. Het was zaak - en als zodanig ook afgesproken - om door te blijven taxiën, anders vrat de propeller van een achteropkomend toestel de staart op van z'n voorganger. Dat dit op een keer zou gebeuren, zat er in en toen bij een scramble van alle 12 vliegtuigen één van de vliegers remde, waren er in een oogwenk 5 staartloze vliegtuigen. De stemming in het sq. werd steeds slechter. De voortdurende scrambles zonder ooit een vijandelijk vliegtuig te zien verhoogden het moreel niet. De vliegers wilden actief zijn en daadwerkelijk meevechten. Het liep zelfs bijna op muiterij uit toen bekend werd dat het 120c sq. zou worden verplaatst naar New Britain, een eiland ten oosten van Nieuw Guinea. Dit was de hele verkeerde kant op. Men wilde richting Indonesië. Gelukkig werd de verplaatsing herzien en kwam het bericht dat het squadron zou worden overgeplaatst naar Biak, een eiland noord van Nieuw Guinea. De rol van het squadron zou echter anders worden. Het zou gaan optreden als een jagerbommen werper sq. Omdat de vliegers hierin weinig Foto: J. van Boldrik via M.T.A. Schep ervaring hadden werden bij toerbeurt vlie gers ingedeeld bij Australische squadrons op Noemfoer en Morotai. Ook werd vanuit Merauke intensief geoefend op duikbom- menwerpen en strafen. Voorts werden vanuit Merauke operationele opdrachten uitge voerd op Japanse versterkingen aan de zuidkust van Nieuw Guinea. Het waren o.m. de plaatsen Japero, Timoeka en Kakenau. Dit waren opdrachten van 3 uur of langer. Er werd daarom gevlogen met een bellytank, met aan iedere vleugel een bom van 500 pond. In het gehele operatiegebied was voor de P- 40's geen enkel navigatie hulpmiddel en na 10 minuten te hebben gevlogen was de verbinding met de verkeersleiding van Me rauke nil. Verder was het kannibalisme van de in het gebied levende Papuastammcn nog zeer actief. De enige veilige plaats voor een noodlanding was het Frederik Hendrik eiland of direct op het strand. Eén van de vliegers moest na een aanval op Japero een noodlanding maken vlak bij de kust. Hij wist zich het leven te redden door in z'n vliegtuig te blijven zitten en de Papua's op afstand te houden door een Ferrypistool af te vuren als 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1991 | | pagina 15