de vleugel een aktieradius opleverden van meer dan 1.000 mijl. Er was geen F-84E prototype als zodanig, de eerste vlucht werd gemaakt door een stan daard productie toestel op 18 mei 1949. Acceptatie van de eerste twee toestellen door de USAF vond precies acht dagen later plaats op 26 mei. Niet tegenstaande de verbeteringen, waren er nog enkele tekortkomingen, zoals bij het A-1B vizier dat de reden was om de afleve ringen korte tijd op te schorten in afwachting van het gemodificeerde A-1C apparaat. Een serie versneld uitgevoerde testen op Wright Patterson AFB in Ohio, demonstreer de duidelijk, dat de nieuwste versie van de Thunderjet voldeed aan de gestelde eisen terwijl vliegkarakteristieken als bevredigend werden beschouwd. De eerste periode kenmerkte zich door een tekort aan reserve onderdelen en hulpstuk ken, speciaal wat betreft de J35 motor, die een lage TB O (Time Between Overhaul) had. In april 1950 was minder dan 50% van de toestellen inzetbaar, terwijl een jaar later de situatie slechts marginaal beter was. In mei 1951 was het tekort aan motoren dusdanig, dat toekomstig gebruik van het F- 84E model overzee, in gevaar kwam Met de USAF zwaar betrokken in Korea, zou men verwachten dat de 5th Air Force de hoogste prioriteit zou krijgen. Maar dat was niet het geval, versterking van de NAVO- luchtmachten domineerde. Ondanks deze problemen bewees de F-84E spoedig een bijzonder goed vliegtuig voor 'close air support' te zijn, het bevechten van luchtoverwicht en het escorteren, waar het niet zo geschikt voor was, aan de F-8 6 Sabre overlatend. Het E-model demonstreerde ook de prakti sche kant van transatlantische vluchten voor jachtvliegtuigen, toen twee EF-84E's op 22 september 1950 een non-stop vlucht maak ten. Speciaal uitgerust met een 'in-flight refuel ling system' slaagden de twee toestellen er in van oost naar west de Adantische Oceaan over te steken. Een van de vliegers moest boven New Foundland echter het vliegtuig verlaten, maar de ander slaagde er in om na 10 uur en 2 minuten in de Verenigde Staten te landen. DE DEFINITIEVE VERSIE In grotere aantallen geproduceerd dan het totaal van alle voorgaande versies, kan de F- 84G doorgaan voor het definitieve model. 3025 toestellen werden geproduceerd - 789 voor dienst bij de USAF en 2236 in het kader van MDAP (Mutual Defence Assistance Programme) voor dienst bij luchtmachten van andere landen. De F-84G bezat voor die tijd een aantal unieke mogelijkheden: het was de eerste jager die geschikt was voor tanken in de vlucht en het werd tevens het eerste eenmo- torige vliegtuig dat in staat was een nucleair wapen te vervoeren en af te werpen. Met de F-84G was duidelijk een vliegtuig geschapen, dat werkelijk superieur was aan zijn voorgangers. Het was uitgerust met de meer betrouwbare J35-A-29 motor, die 5.600 lb leverde en was voorzien van een nieuw vizier en instrument landing system. Problemen met de motor zorgden voor enige maanden vertraging van de afleverin gen aan de USAF, deze kwamen niet eerder op gang dan in juli 1951, toen niet minder dan 80 tegelijkertijd werden geaccepteerd. Hierna verliep de acceptatie vlot tot en met de laatste groep van 21 MDAP F-84G's, die precies twee jaar later, in juli 1953 werd overgedragen. De eerste operationele eenheid die conver teerde naar het nieuwe model was het 31st Fighter-Escort Wing op Turner AFB in augustus 1951, terwijl de afleveringen aan de Far East Air Force gedurende de zomer van 1952 begonnen. Deze raakten al spoedig in gevecht boven Korea en vervolgden het werk dat reeds door de F-84E werd uitgevoerd. Invoering bij de USAFE (United States Air Force Europe) volgde een jaar later toen met LABS (Low Altitude Bombing System) uitge ruste F-84G's van het 81st Fighter-Bomber Wing verhuisden van de Verenigde Staten naar Bentwaters in Engeland. Strategie Air Command demonstreerde het potentieel van de F-84G in midden 1952, 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 13