Pearl Harbor, verrassing of niet Op 7 december 1941 'vierde' een ieder de zondag in Pearl Harbor, zoals dat gebruikelijk was in vredestijd. Vanwege de stroef en daarna vastgelopen onderhandelingen met Japan over concessies in diverse gebieden was in april 1940 een groot deel van de Amerikaanse slagvloot voor machtsvertoon naar de Grote Oceaan gezonden. De schepen lagen op die mooie zondag naast en bij elkaar, het was 'zondagse dienst' aan boord. Om 08.00 uur was het vlaggenparade aan boord van de oorlogsschepen. Op het slagschip USS NEVADA stond niet alleen een tamboer, maar ook de muziekkapel op het achterschip daarvoor gereed. Op de diverse vliegvelden was het ook rustig. De vliegtuigen stonden 'in gelid', de mannen waren een uur later dan gewoonlijk gewekt en nuttigden hun ontbijt. Diverse schildwachten en posten werden juist afgelost. De luchtafweer verwachtte een rustige dag. Bemanningen van de zogenaamde ready for action batteries deden hun dienst als ge woonlijk: zij verveelden zich en keken uit zich die dag te verpozen. Maar in de wijdsheid van de Oceaan lanceer den zes Japanse vliegkampschepen hun vliegtuigen om daarmee de Tweede Wereld oorlog tot de Pacific uit te breiden. Tegen 8 uur 's morgens werd Pearl Harbor aange vallen. De eerste aanval van 183 vliegtuigen bestond uit 43 Zero jagers, 51 Val duikbom menwerpers met een 250 kg bom, 40 Kate bommenwerpers met torpedo's, speciaal gemodificeerd voor ondiep water en nog eens 49 Kate's met ieder een bom van 825 kg. Die bom was in feite een granaat van een 40 cm kanon, voorzien van vinnen. De operatieleider, overste Fuchida was vooruit gevlogen en gaf het inmiddels bekende sein Tora, to ra, waarmee de aanval begon. Hij was verbaasd eerst geen weer stand te treffen. Aldus doken de vliegtuigen op hun doelen. De vliegvelden kregen het zwaar te verduren; de geparkeerde vliegtui gen werden gemakkelijk kapot geschoten. De slagschepen ondergingen een zelfde lot. Pas na enige tijd kwam er luchtafweer. Verbaasd waren ook de bemanningen van de schepen, die geen enkele waarschuwing hadden gekregen, zodat de waterdichte deuren allen open stonden. Aan boord van USS NEVADA speelde de kapel bij het hijsen van de vlag nog enige strofen van het volkslied totdat men zich daar op het achterschip realiseerden dat het 'echt' was en geen 'dril' daar de bommen om hen heen floten. Reeds bij de eerste aanvalsgolf werden vele doelen getroffen en heerste er chaos. Officier vlieger 1 Shigekazu, leider van de tweede golf aanvallers, bestaande uit 35 Zero's, 54 Kate's en 78 Val's arriveerde zo'n 40 minuten later boven Pearl Harbor. Zij hadden door de rookwolken moeite hun doelen te vinden. Maar Fuchida, die boven Pearl Harbor was gebleven als coördinator, wees andere doelen aan. Nu was er wat meer oppositie. Waarover de Japanners zich zeer verbaasden was, dat zij geen carriers hadden gezien. Want daarom was het in feite allemaal begonnen; die waren hoofddoel. Admiraal Nagumo, de commandant van de gehele operatie trok daaruit de conclusie, dat de vliegkampschepen op zee waren en dat hij daarom een aanval kon verwachten. Dat bracht hem ertoe niet nog eens een 'strike' te organiseren, om daarmee ook de belangrijk ste installaties en olieopslagplaatsen op Pearl Harbor te vernietigen. Zijn staf had daarop aangedrongen, want daardoor zou de Ame rikaanse Marine in dit gebied volledig 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 16