kunnen worden lam gelegd. Hij besliste echter terug te trekken. Nagumo's veronderstelling dat de Ameri kaanse carriers hem zouden kunnen aanval len bleek onjuist. In die tijd waren er maar 3 van de 7 carriers van de USNavy in de Pacific. ENTERPRISE was naar Wake eiland geweest om er vliegtuigen af te leveren en was nu op de terugweg. LEXINGTON was bij Midway en SARATOGA was bij de westkust van de VS. Toen de rook was opgetrokken waren 18 oorlogsschepen vernietigd, waar onder het slagschip USS ARIZONA. De overige slag schepen waren buiten gevecht gesteld; drie waren weer gereed in 1942, twee in 1943 en twee in 1944. 188 vliegtuigen waren verloren gegaan, 159 beschadigd. 2403 mannen sneuvelden, onder wie 1000 man van het slagschip ARIZONA, dat opblies. Er waren bijna 2000 gewonden. De vraag die een ieder toen stelde was: HOE WAS DIT MOGELIJK? Die vraag houdt ook nu, na 50 jaren velen bezig. Vandaar hierna enige achtergronden. DE JAPANSE OPZET In een juist verschenen boek, Bywater, the man who invented the Pacific War, zou in de jaren twintig journalist Bywater de opzet van de oorlog in de Pacific hebben aangegeven, waarop de Japanse Marine haar plannen zou hebben gebaseerd. Dat komt over als een boude stelling. Wellicht heeft Bywater door zijn visie enige bouwstenen aangedragen, zoals zo vaak is gebeurd, het lijkt echter te ver gaan Bywater en niet admiraal Yamamoto als de architect van Pearl Harbor te zien. Yamamoto had reeds vroeg geloof in de aircraftcarrier lang voordat Bywater zijn artikelen schreef: die zou dè belangrijkste rol bij de vloot gaan spelen. Daarom stimuleerde hij de Japanse MLD in allerlei vormen, toen hij bij de marinestaf als stafofficier zat en erna, toen hij bevelhebber werd. Zodoende kreeg de Ja panse Marine de sterkste carriervloot ter wereld. Als marine-attaché in Washington geloofde Yamamoto dat bij een beslechting met een oorlog de Amerikanen altijd zouden winnen. Hij had groot ontzag voor het industrieel potentieel en het organisatieta lent van de Amerikanen. De in 1940 begon nen Amerikaans-Japanse besprekingen over concessies had hij nauwkeurig gevolgd. Daarbij had hij altijd een afwijzend advies gegeven naar de wapens te grijpen. Maar Japan had reeds een aantal jaren van de wapens gebruik gemaakt in Mandsjoerije en China, waar het grote gebieden had ver overd, maar nog niet in het bezit was van de broodnodige grondstoffen. Die waren voor al in Nederlands Indië te vinden. Yamamoto meende echter, dat als de Amerikanen een zware klap kon worden toegebracht, zij zo 'flabbergasted' zouden zijn, dat zij alsnog zouden besluiten naar de onderhandelings tafel te gaan. Amerikanen waren immers isolationisten. Zij waren in de bloedige Eerste wereldoorlog betrokken en wilde persé niet nog eens kooltjes van anderen uit het vuur halen. Zo'n klap moest dan wel als complete verrassing komen. Daarom moest niet eerst een oorlogsverklaring worden gegeven. De geslaagde aanval van Britse Swordfishes van HMS ILLUSTRIOUS op 11 november 1940 uitgevoerd tegen de Italiaanse slagvloot in de baai van Taranto, had Yamamoto zeer geïnspireerd. Daarnaast heeft hij ook misschien weet gehad, dat de Amerikanen in de jaren dertig een paar keer tijdens gecombineerde oefe ningen een verrassingsaanval met boord- vliegtuigen op Pearl Harbor hadden gedaan. Die aanvallen waren waarschijnlijk doorge geven door spionnen. Er waren namelijk ca. 16000 Japanners in Hawai, veelal nieuwko mers. En dat er gespioneerd werd, was bekend. Die aanvallen van boordvliegtuigen zouden eigenlijk een bezwarende factor hebben moeten zijn ooit aan zo'n operatie te beginnen. Toch werd die uitgevoerd op die 7 e decem ber 1941. Maar dat Japanse spionage soms niet optimaal werkte kan ook worden aange toond, doordat de Japanse vliegers bij de briefing was verteld, dat de Amerikaanse carriers in Pearl Harbor zouden liggen. Het doorgeven van het bericht naar Tokyo was echter vertraagd. In begin 1941 begon Yamamoto met het operationeel plan. 17

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 17