buitenlandse zaken Cordell Huil de laatste Japanse voorstellen. Dat was ook de dag waarop conform het plan van Yamamoto de vloot van Nagumo zee koos, richting Koeril- len, waar nagenoeg geen scheepvaart was. Meteen erna kreeg admiraal Kimmel, van admiraal Stark, bevelhebber van de USNavy een waarschuwing van Washington om 'alle defensieve maatregelen te nemen', omdat er een mogelijke agressie was te verwachten, gezien de opzet van de Japanse strijdmacht voor een amfibische operatie. Een aanval op de Filipijnen, Borneo, enz. werd onder meer vermoed'. Vervolgens kwamen in Washington daarna nog meer alarmerende berichten binnen. Op 6 december 1941 werd door de Army Intelligence en de Navy Intelligence, die veelal apart opereerden, een Japans bericht onderschept, waarvan het slot aangaf dat de aanval op Pearl Harbor zou plaatsvinden. Nog niet geheel ontcijferd werd het aan de stafofficier van dienst gegeven. Daar er al eerder wat berichten waren binnengeko men, meende die, dat ook dit bericht als zovele andere codeberichten weer betrek king had op een verwachte invasie in Malei sië, zodat het verder decoderen van dat bericht werd vertraagd. Toen het na geheel gedecodeerd in handen kwam van admiraal Stark gaf hij niet direct opdracht Pearl Harbor te informeren. Hij achtte admiraal Kimmel reeds voldoende gewaarschuwd. Die meende echter dat inkomende berichten betrekking hadden op de Filipijnen, Maleisië en Frans Indo-China, zodat hij het niet nodig achtte de vloot naar zee te zenden. Een geharrewar bij de verbindingsdienst zorgde er voorts voor dat het eerstgenoemde bericht Pearl Harbor (te) laat bereikte. Ondanks de groeiende zorg, dat vijandelijk heden voor de deur konden staan, hadden admiraal Kimmel en generaal Short besloten geen regelmatige luchtverkenningen te doen, daar daarmee teveel vlieguren zouden worden verbruikt, die zij meer nodig acht ten, wanneer de nood aan de man kwam. Aldus leek men op Pearl Harbor (Navy en Army) immuun, ook voor andere waarschu wingen. Zo was er eerder in de morgen van 7 december 1941 om 03.50 uur een periscoop juist buiten de haven gezien. De patrouille vond het echter geen duidelijk contact en gaf het niet door aan het hoofdkwartier. Om 06.37 uur ondekte een torpedobootjager een mini-onderzeeboot buitengaats en valt die aan met dieptebommen. Een rapport daar over krijgt van een officier van dienst een lage prioriteit, zodat geen alarm wordt gemaakt. Tegen 07.00 uur ziet een Catalina vliegboot buitengaats een periscoop en valt die ook aan. Het aanvalsrapport moet echter in code worden over gezet, zodat het eigenlijk te laat op het hoofdkwartier belandt. Het waren echter geen valse meldingen, daar de Japan se onderzeeboten rond Hawai waren gesta tioneerd. Daarnaast was er de radarpost van de Army, die ten 07.02 uur meldde dat er op ca. 130 mijlen vele contacten waren te zien, die nogal wat merkwaardig overkwamen. De nieuwe installatie had echter nog allerlei kinderziekten. De operator dacht aan een storing, omdat hij 50 contacten telde, die hij eerst als 'clutter' zag (storingen, die als strepen, lijkend op contacten, op het scherm komen). Toch gaf hij zijn bevindingen door. Bij het doorgeven gaf hij niet aan hoeveel contacten hij zag, zodat de dienstdoende operatieofficier die voor de eerste keer wacht had, hem geruststelde; er zouden een aantal Vliegende Forten op die ochtend aankomen. Aldus enige onvergeeflijke fouten die op die zondag van 7 december 1941 en ervoor werden gemaakt, kortweg een tragedie van vergissingen. Admiraal Kimmel, generaal Short en Martin werden na het drama op 17 december 1941 van hun functies ontheven en daarbij volgde het ene onderzoek na het andere. Martin werd weinig of niets aange rekend, Kimmel en Short, des te meer. De ene keer kreeg de Army de schuld, de andere keer de Navy. Dan weer werd Washington als boosdoener gezien, dan weer het tweetal dat op Hawai de scepter had gezwaaid. Ja, in enkele gevallen werd Japan alles verweten Wij beperken ons tot admiraal Kimmel, die opgevolgd werd door admiraal Nimitz, die op doortastende wijze sedertdien de vloot inzette en daarmee een van de grootste admiraals van de USNavy werd. 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 19