Mercedes en Rolls-Royce eerste vliegtuigmotor Het was op de 5e juli 1914, één maand voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog, dat op een circuit bij Lyon de Grote Prijs van Frankrijk voor racewagens werd verreden. De eerste drie plaatsen werden bezet door Mercedes wagens. Bij het ontwerpen van deze wagens werd door de constructeurs, Daimler en Nallinger, aanvanke lijk aan drie reeds bestaande vliegtuigmotoren gedacht, zijnde een 7.6 liter zescylinder, een 9.25 liter viercylinder en een 8.9 liter schuivenmotor volgens het Knight systeem. Wegens het te geringe toerental werden echter alle motoren verworpen en uiteinde lijk voor een 4483 cc viercylinder krachtbron gekozen, welke in de vliegtuigmotorenaf deling werd gebouwd, aangezien men daar op dit gebied beter uitgerust was. De motor bezat een boring/slagverhouding van 93/165.1 mm. en bezat drie bougies en vier onder een hoek van 60° geplaatste kleppen per cylinder. Met 115 pk bij 2800 omwentelingen per minuut en zijn 25.6 pk/1, bereikte men de dubbele waarde van de vliegtuigmotoren. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog, op 4 augustus 1914, stond Mercedes wagen nr. vijf in een Londense showroom, waaruit hij enkele dagen later door o.a. W.O. Bentley, de latere automobielfabrikant, naar Derby werd gebracht. Rolls-Royce had reeds op dracht gekregen om een vliegtuigmotor te ontwikkelen welke voor een nieuwe Handley-Page bommenwerper bestemd was. Alhoewel men Franse motoren van o.a. Renault in licentie bouwde had men zelf nog nimmer een vliegtuigmotor ontworpen. Bentley had er al eens op gewezen dat de Mercedes motoren tot de besten behoorden op dat ogenblik. De 'Königswelle' nokken- asaandrijving en de separate koelmantels om de cylinders, welke laatste ook zijn invloed zouden hebben op de Amerikaanse motoren van Packhard, Liberty en Hall-Scott, bezaten zijn bijzondere aandacht. Voor de constructie van Rolls-Royce eerste eigen vliegtuigmotor, Eagle genaamd, greep men terug op een reeds bestaande automo bielmotor zijnde een zescylinder met een boring van 114.3 mm. Uit twee blokken werd een VI2 geconstru eerd met de 165.1 mm. slag van de Merce des. 25 Konlgawelle Mercedes CP 1914 magnetenaandrljvlng lcruVaa ol lepompenaandrljvlng koelmantel per cylinder montage op VTuVaa_/_carter'bloV Koelmantelconstructie Mercedes CP 1914

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 25