De 'Königswelle', de koelmantelconstructie en het kleppenbedieningsmechanisme, dat voor betere koeling geen deksel bezat, werden van de Mercedes overgenomen. Van bouwjaar cyl.aant./opst. boring mm. slag mm. inhoud liter pk./omw.min. gewicht kg. spec. gew. pk./kg. prestatiegew. pk./kg. spec, verbr. gr./pk./n. De motor kreeg in één van zijn uitvoeringen wel de grootste bekendheid door de eerste direkte vlucht over de Atlantische Oceaan door Alcock en Brown met de Vickers Vimy, welke thans nog in het Londense Science Museum valt te bewonderen. De 'Königswelle' bleef, zij het later in gewijzigde vorm, nog lang constructiedetail van de Rolls-Royce vliegtuigmotor tot en met de Merlin en de Griffon. Ook Daimler-Benz bleef deze constructie trouw, met korte 'Köngswelle'aangesloten NEPTUNE ASSOCIATION Sinds afgelopen maand (februari) is Neder land op luchtvaartgebied een nieuwe stich ting rijker, de 'Neptune Association'. Deze stichting is opgericht door Arnold Timmer, Prudent Staal en Juul Akkermans, allen werkzaam bij de MLD. Een van de doelstel lingen van deze stichting is het weer vlieg- waardig maken van oude MLD-vliegtuig typen en ermee te gaan vliegen. 'Het idee ontstond tijdens de open dag Valkenburg van vorig jaar', zegt Staal, secretaris en historicus van de stichting, 'toen een B25 Mitchell door ons naar Valkenburg werd gehaald'. De 'Neptune Association' is niet Rolls-Royce eerste vliegtuigmotor werden negen uitvoeringen gebouwd waarvan hier de eerste en de laatste ter vergelijking worden weergeven: Eagle IX 1922 V 12 60° 114.3 165.1 20.32 360/1800 438 1.23 17.7 227 op de tandwielkast, welke enige overeen komst vertoonde met de opstelling bij de Griffon. P. Heuperman Bronnen: Jane's, All the World's Aircraft. Karl Ludvigsen; Mercedes-Benz Racingcars. Bill Gunston; Rolls-Royce Aero Engines. alleen afgeleid van de SP2H Neptune maar hoofdzakelijk van Neptunus, de heerser van de zeeën en oceanen. Het eerste exemplaar waar het trio hun oog op heeft laten vallen is de Beech 18 (C45) van de Dutch Dakota Association. Dit toestel is na een jaar groot onderhoud weer geheel vliegwaardig. De DDA en de NA zijn, volgens Staal, al in een verre staat van onderhandeling over de aankoop van dit toestel, aangezien de DDA dit type uit haar luchtvloot wil afstoten. Als alles goed ver loopt hoopt de Neptune Association nog dit jaar het toestel aan te kopen en er volgend jaar mee te vliegen. De Beech zal de orginele MLD-kleuren en -serials krijgen al blijft het Eagle I 1915 V 12 60° 114.3 165.1 20.32 250/1600 382 1.53 12.3 250 27

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 27