Notities uit het museum TERUGBLIK Het jaar 1991 is voor ons museum een goed jaar geweest. Op een haar na wederom 100.000 bezoekers, een aanwinst van de collectie met twee vliegtuigen, uitbreiding van het personeelsbestand en voorbereidende plannen gemaakt voor een verdere uitbreiding. Meest saillante evenementen/werkzaamheden waren: a. Het afbijten en opnieuw met de hand schilderen van de Dakota in het kleurenpatroon zoals dat gebruikelijk was in de zestiger jaren in het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea. De grote animator in deze operatie was de Korporaal Willem Lit, behorend tot de Marineluchtvaartdienst en uitgeleend aan het museum. Definitief op de bemanningslijst gekomen op 11 november 1991. b. Het vernieuwen van de twee grote entree-vitrines in de Generaal Snijdershal. Gelijktijdig werd het publieksgevaarlijke glas vervangen door veiligheidsglas. Door verplaatsing van de vitrines is de entree behoorlijk verruimd. c. De expositieruimte is in overeenstemming gebracht met daaraan te stellen eisen, dus vernieuwing van het plafond, schilderen van de wanden, nieuwe- en flexibele verlichting, nieuwe vloerbedekking etc. d. De Tiger Moth is opnieuw bekleed en geverfd. Inzake de toepassing van seconite in plaats van linnen zijn de meningen verdeeld. Vanuit museaal oogpunt verdient, denk ik, linnen in combinatie met spanlak de voorkeur. e. Op 28 maart startte het nieuwe museumjaar met de opening van de derde expositie 'Luchtvaart en Textiel' die, in vergelijking met de voorgaande, een veel hoger niveau had. f. Het gouden vliegerjubileum van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard op 24 april was een geweldige happening. Alles functioneerde naar wens en alle aandacht ging uit naar diegene waarvoor het feest was georganiseerd. Op dezelfde dag werd de expositie 'Bernhard de Luchtvaarder' geopend. De expositie is grotendeels ontworpen en uitgevoerd door de AdjudantJ. van den Berg en bestond uit circa 17 5 foto's van het aantal typen vliegtuigen waarin de Prins heeft gevlogen. De Stichting Vrienden van het MLM heeft op die dag aan haar beschermheer de eerste enveloppe uitgereikt die speciaal was ontworpen voor die feestelijke dag. g. Presentatie van het boek 'Luchtoorlog boven de Achterhoek' van de gebroeders Rekbergen aan de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten. Het boek geeft o.a. een chronologisch overzicht van de ontwikkeling van de bombardementen waarmee de inhoud uitstijgt boven het regionale karakter zoals de titel zou doen vermoeden. Animator daartoe waren de heer en mevrouw Bouman van de Uitgeverij Lunet uit Naarden. In de museumwinkel De Brik zijn nog voldoende exemplaren van dit toch wel waardevolle boek voorradig. h. De historische Italiaanse motorfietsdag trok, mede door het goede motorweer, meer dan 8.000 bezoekers. Het museumterrein en de Vreeburghal was bezaaid met motormuizen die en dat moet gezegd, zich uitermate gedisciplineerd hebben gedragen. Zeker een herhaling, en dan nog grootser van opzet, waard. i. Eindelijk was het dan zover, de presentatie van een Northrop NF-5. Weliswaar geen eenzitter maar een tweezitter maar wel een kist waarvan alle elektrische en hydraulische systemen nog functioneren. Dit heeft het voordeel dat het vliegtuig bijzonder geschikt is 4

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 4