om demonstraties te geven voor het publiek. Uit ervaring weten wij inmiddels dat het publiek bijvoorbeeld een intrektest, die met nogal wat herrie gepaard gaat, erg waardeert, j. Op 1 juli afscheid genomen van de conservator G.W. Glerum met 'All the Best' en opening van de expositie 'The Best of All' Uitvoerige informatie hierover heeft U reeds kunnen lezen in de Nieuwsbrief nr. 39. k. Op 10 oktober werd opnieuw een vliegtuig aan de collectie toegevoegd en wel de mooi gelijnde Hawker Sea Hawk, het enige straalvliegtuig dat operationeel bij de MLD heeft gevlogen. De MLD begint langzamerhand was body te krijgen al besefik heel goed dat de MLD museumcollectie slechts een geringe afspiegeling vormt van de tientallen typen vliegtuigen waarmee de MLD heeft gevlogen. 1. Op 22 november omstreeks 17.45 uur heb ik de bruikleenovereenkomst getekend van een Dornier 24T ten burele van de directeur van het Royal Air Force Museum Hendon te Londen, dr. M.A. Fopp. De bruikleenovereenkomst beslaat een periode van 21 jaar met een optie voor nogmaals 21 jaar. Met het plaatsen van de handtekening werd een periode van onzekerheid, inzake het verkrijgen van de vliegboot, afgesloten. Mede op voorspraak van de CommandeurJ.W. Stuurman, is het gelukt een vliegtuig los te weken uit een Britse collectie. Met behulp van de inzet en deskundigheid van het personeel van de Bergingsdienst en van de Motortransportgroep KLu en geassisteerd door personeel van de Royal Air Force is de vliegboot conform schema ontmanteld en op transport gezet naar het Marinevliegkamp Valkenburg. Er wordt nu al voorvarend aan gewerkt en medio januari wordt begonnen met het schilderen van de kist. Het vliegtuig krijgt de registratie X-24 en wordt geschilderd in de oorlogskleuren, dus met oranje driehoeken. De juiste kleuren zijn na een grondig onderzoek vastgesteld en door de heer Berfelo (ook Voorzitter International Plastic Modellers' Society IPMS) aan ons bekendgesteld. De gehele operatie is een goed voorbeeld van een prima samenwerking tussen de Koninklijke Luchtmacht en de Marineluchtvaartdienst. De Dornier 24T is voor het eerst te bezichtigen op 5 juni 1992 gedurende de Open Dag op Marinevliegkamp Valkenburg in verband met het 75 jarig jubileum van de MLD. m. Op 5 november heeft de Ambassadeur van Indonesië Professor Bintoro Tjokroadmid- jojo de schitterende expositie 'Vlucht over Bali' geopend. De opening werd feestelijk omlijst met een danser en danseres die op de mystieke tonen van een gamelan prachtige dansen ten tonele brachten. De kunstenaar Louis Nagelkerke had tijdens een rondvlucht in een Harvard inspiratie opgedaan voor een achttal kunstwerken die direct gerelateerd waren aan de luchtvaart, n. Tenslotte memoreer ik nog de TV-opnamen voor het AVRO programma 'Tussen Kunst en Kitsch'. Dat het museum zich op die dag prima geweerd heeft blijkt uit het promotiefilmpje dat de AVRO één dag later maakte. De uitzending geschiedt op donderdag 20 februari a.s. om 18.55 uur op Nederland 1. Alle recepties en kleinere evenementen zijn niet genoemd en daaruit mag U rustig de conclusie trekken dat wij een drukjaar achter de rug hebben en dat alle evenementen slechts konden worden gerealiseerd door de prima inzet van het vast museumpersoneel (inmiddels uitgebreid tot 19 personen), de vrijwillig(st)ers, het winkelpersoneel en met de steun van de Stichting Vrienden van het MLM. Bij deze spreek ik graag mijn dank uit aan allen die hebben meegeholpen om van 1981 een goed museumjaar te maken. 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 5