Republic F-84 Thunderjet De vliegtuigen van het Militaire Luchtvaart Museum gecomprimeerde en door terrein- en weers omstandigheden met veel veiligheid om geven vliegprogramma. Daarnaast werden het verblijf en de leefom standigheden in Goose Bay belicht. Duide lijk werd dat de KLu voor wat betreft de verzorging van zijn mensen aldaar een zeer positief en zeker geen krenterig beleid voert. Geen historische terugblik deze keer, maar een beeld uit de actualiteit dat door allen met grote interesse werd ontvangen. Terugkijkend op 16 november 1991 meen ik te kunnen constateren dat ik deze donateurs dag zeer geslaagd is geweest. Organisato risch vlot verlopen, inhoudelijk interessant, financieel een opsteker mede dank zij uw zeer spontane deelname aan de verloting en uw aankopen in De Brik. Wat valt er meer te wensen: EEN VOLGENDE DONATEURSDAG OP 14 NOVEMBER 1992! Gaarne tot dan. H.D. De geschiedenis van de Thunderjet gaat terug naar de laatste dagen van de tweede wereldoorlog, bedoeld als een door een straalmotor aangedreven opvolger van de bijzonder effectieve en succesvolle P-47 Thunderbold. Op 11 september 1944 werd door middel van een 'General Operational Requirement' gevraagd om een dagjager met een maximum snelheid van 600 mph en een aktieradius van 850 mijl. Als bewapening werd gedacht aan acht .50 of zes .60 mitrailleurs, maar het werd spoedig duidelijk dat deze eisen nog te hoog waren. De eis voor de bewapening werd teruggebracht naar zes .50 of vier .60 mitrailleurs evenals de aktieradius, die werd teruggebracht naar iets meer dan 700 mijl. Als krachtbron werd een enkele General Electric TG-180 (J-35) voorzien, toen in ontwikkeling bij het Army Air Force Air Technical Service Command en later geproduceerd door Allison Division van General Motors. Daarna gingen de ontwikkelingen snel; Republic Aviation deed begin november 1944 een voorstel, dat inhield de fabricage van drie vliegende prototypen en een stati sche testmachine als wel een mock-up en modellen ten behoeve van onderzoek en ontwikkeling. De toestemming met het project door te gaan kwam op 11 november 1944. Het voorstel van Republic was zo veel belovend, dat op 4 januari 1945 wederom een contract werd getekend voor 25 test en evaluatie vliegtuigen en 75 productie exem plaren, dat evenwel later werd herzien in 15 test YP-84A machines en 85 productie P- 84B's. Inspectie van de mock-up door de Army Air Force vond begin februari plaats en was over het algemeen bevredigend hoewel enkele kleine wijzigingen werden verlangd op het gebied van veiligheid en tactisch gebruik. ONTWIKKELINGSPROBLEMEN De relatieve probleemloze voortgang tot dusver, kon niet blijven voortduren. In de eerste maanden van 1945 werd een aantal hoge snelheidstesten uitgevoerd in de wind tunnel van NACA (National Advisory 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 9