De belangrijkste jager van de ML-KNIL, de Brewster B-339D Buffalo. overgebleven bommenwerpers en jacht vliegtuigen (ongeveer 2/3 van de beginsterk- te) via Sumatra terug te keren naar het hoofdeiland. Wel werd getracht vanaf bases op Sumatra dejapanse verbindingslijnen op Malakka middels bombardementen te ont wrichten, maar door gebrek aan vliegtuigen liep deze poging op niets uit. In het oosten van de archipel, waar Ameri kaanse en Australische vliegtuigen vanaf het eiland Ambon opereerden, was de luchtver dediging in handen gesteld van de Neder landers. De ML-bijdrage in deze was een patrouille Brewsters. Door pech en onge oefendheid gingen twee vliegtuigen verloren reeds voordat enige actie was ondernomen. Toen dan ook op 13 januari 1942 de Japanners de basis Ambon aanvielen met 26 bommenwerpers, beschermd door 10 ja gers, werd deze luchtvloot aangevallen door de twee Brewster jachtvliegtuigen. De uit komst van dit gevecht laat zich raden. Toen ook na de val van Singapore het eiland Sumatra werd aangevallen en veroverd en de daar gestationneerde Britse luchtmacht, afkomstig van Malakka, zich ging terugtrek ken naar Java, kwam West-Java onder druk te staan. Vijandelijke luchtaanvallen vanuit West-Borneo en Sumatra werden zonder al te grote tegenstand uitgevoerd en vernietig den aldus de aanwezige weerstand. Uitein delijk werd in februari 1942 de omsingeling van Java voltooid, nadat eind januari ook een aantal belangrijke vliegvelden op Celebes en Oost-Borneo in Japanse handen was geval len. Op 3 en 5 februari werden de vliegvel den op Oost-Java, evenals de vlootbasis Soerabaja vanuit de lucht aangevallen. Vele geallieerde vliegtuigen (Nederlandse en Amerikaanse) werden tijdens deze acties of op de grond vernietigd of in de lucht afgeschoten, waarbij vele vliegers omkwa men. Het luchtoverwicht bleef in Japanse handen en zij bewezen wederom hun superioriteit. 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 13