Stealth-vliegtuigen Na de val van de onneembaar geachte 'Vesting Singapore' op 15 februari en de ondergang van de geallieerde vloot, onge veer 1 lA week later, was de weg vrij voor de Japanners om op 1 maart op drie plaatsen op Java aan land te gaan. Tevergeefs poogde de ML met de overgebleven gevechtsvliegtui gen de landingsvloten aan te vallen. Tegelij kertijd werd getracht de olie-opslagplaatsen op Sumatra te vernietigen, hetgeen groten deels lukte. Desondanks was de invasie van Java niet tegen te houden. Met de laatste patrouille jachtvliegtuigen werd getracht, ondanks het overweldigende vijandelijke luchtoverwicht, de eigen terug trekkende grondtroepen ten noorden van Bandoeng (morele) steun te verlenen. Voor deze heroïsche daad werd de patrouille leider, kapitein/P. van Helsdingen, posthuum gedecoreerd met de hoogste koninklijke onderscheiding ooit uitgereikt aan een mili tair van de Nederlandse of Nederlands- Indische luchtmacht: het Ridderkruis der derde klasse van de Militaire Willemsorde. Op 8 maart 1942 werd de legercommandant, luitenant-generaal H. ter Poortengedwongen tot onvoorwaardelijke capitulatie van de strijdkrachten. Voor haar prestaties in deze ongelijke strijd werd de ML gehonoreerd met een vaandel, gedecoreerd met het ridderkruis der vierde klasse van de MWO. (Wordt vervolgd) O.G. Ward, Lt. kol. KLu b.d. Toen wij enige jaren geleden het bericht kregen, dat de VS een 'stealth' vliegtuig hadden, dat niet gezien kon worden door radar, rees uiteraard de vraag, hoe men zover had kunnen komen. Die vraag groeide nog meer toen in de Golfoorlog dergelijke vliegtuigen tegen Irak waren gebruikt. Hieronder dan een uiteenzetting over dit type vliegtuig met de daaraan verbonden consequenties, zoals werd weergegeven op een in 1991 gehouden symposium op het R.A.F. College Cranwell. Wat is 'stealth'? Het betekent geheim, ongezien, onopgemerkt. In feite hebben wij hier te doen met een principe dat reeds eeuwen lang wordt toege past n.l. 'camouflage'. In vorige eeuwen vochten legers nog in rode, of ander ge kleurde tunieken om de eenheden te kunnen onderscheiden en hun verband onderling te behouden. Zij waren daarom echter ook goed te zien door de vijand en derhalve goede schietschijven. Daarop kwamen veld- tenues, die de mannen minder zichtbaar moesten maken voor de vijand, terwijl onderling verband werd onderhouden door vlaggen, vaandels e.d. terwijl ook het ver anderen van de slagformaties de vijand moest misleiden. D.i. visuele camouflage. In diezelfde geest moeten wij ook 'radar camouflage' zien, gebruikt in Stealth-vlieg tuigen. Reeds in de jaren-dertig volgde na de introductie van radar de suggestie van radar uitvinder, de Brit Watson Watt, dat vliegtui gen zo moesten worden ontworpen, dat zij geen radarreflectie gaven, dus zichzelf op de radar toonden. De hang naar de oude constructie van een buizenframe met be kleding kreeg daardoor toch x nog enige soulaas, maar al snel overwon de z.g. 'all- metal' constructie het. Toch zette men reeds in WOII ook door de radarontwikkelingen verder onderzoek met prioriteit voort hoe vliegtuigen 'onzichtbaar' te maken, om de vijand te misleiden. 'Window' aluminium 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 14