Uitlaten geven ook problemen vwb infra rood detectie en homing. Door de uitlaat een deflectie naar boven te geven, breder uidaten te gebruiken, of een groot aantal smaller kanalen te gebruiken wordt opsporing sterk bemoeilijkt. Men ontwikkelt nu een speciale keramiek, die radar-energie absorberend is(ceramic RAM). STAND Een bemanning dient van de pro's en con's van het door het vliegtuig geproduceerde 4 rad ar plaatje' via RCS-diagrammen op de hoogte te zijn. Zo kan men een missie tactisch aanpassen, zodat de tegenstander zo weinig mogelijk RCS van hem krijgt. Deze RCS-plots hebben tot verrassende resultaten geleid. Zo was het bij de Vulcan een lange tijd niet bekend, dat de geheel ingebouwde cockpit geen extra reflectie opleverde, en de gouden bedrading van de ruitverwarming een dergelijke weerkaatsing gaf, dat nage noeg geen energie werd teruggekaatst. MATERIALEN De vliegtuigontwerper zou liefst materiaal willen gebruiken, dat volledig radar transpa rant is. Dan zou echter alles wat in het toestel was door de radar kunnen worden opgepikt, zodat dan de RCS groter zou zijn, dan wanneer men een dural huid zou hebben. 'Semi-transparant' materiaal is in ontwikke ling, dat deels een radarsignaal absorbeert, de rest van de energie doorlaat om af te ketsen tegen een binnenbekleding, die die dan verder absorbeert. Z.g. Broad-band Radar Absorbant Material absorbeert de energie, naarmate de penetra tie verder gaat. Anti-echo materiaal, n.l. speciaal bewerkt sponsrubber is ook in gebruik (o.m. bij onderzeeboten) maar is niet zozeer geschikt voor vliegtuigen. Maar er staan andere middelen aan te komen, die wel bij vliegtuigen kunnen worden gebruikt. Een alternatief is het gebruik van radar absorberende verf, waarbij in de verf ijzer of koolstofdeeltjes worden verwerkt, die een z.g. scatter (verspreiding) geven. Daar staat dan een gewichtsvermeerdering tegenover, die afgewogen moet worden tegen de ver kregen bescherming tegen radar. VISUELE CAMOUFLAGE In WOI gebruikte men reeds camouflage voor vliegtuigen, vooral wanneer zij op de grond stonden. In de lucht waren zij echter van grote afstand te zien. In en na WOU werd aan camouflage zeer veel gedaan, getuige de wijze waarop maritieme patrouil le vliegtuigen geverfd werden, nachtbom menwerpers zwart waren en dagbommen werpers en jagers vale pastelkleuren kregen. Visuele ontdekking ontstaat ook door glin steringen, m.a.w. geen glansverf meer. In dit opzicht hadden eerdere studies bij de R.A.F. reeds uitgewezen, dat de deelnemende vliegtuigen aan de Golfoorlog de z.g. woes tijncamouflage moesten hebben, waarmee zij op de grond vanuit de lucht (en ruimte) moeilijk waren te zien en in de lucht toch ook moeilijk waarneembaar waren. Momenteel worden experimenten verricht met z.g. actieve belichtings camouflage, waarbij men door het verlichten van de romp bij bepaalde weersomstandigheden minder contouren krijgt en daarom minder snel wordt ontdekt. De vraag rijst of zo'n systeem wel kosten-effectief is. INFRA ROOD CAMOUFLAGE Stealth-vliegtuigen moeten rekening houden met infra-rood als detectiemiddel en infra rood om een wapen naar een doel te geleiden. Een Stealth-vliegtuig moet daarom zo weinig mogelijk warmte contrasten uit stralen, een moeilijke zaak met de jet-motoren, die op heel hoge temperaturen werken. Hoe koeler een motor hoe minder het vliegtuig opvalt. De by-pass-fan motoren zijn in dit verband het meest geschikt, daar een grote hoeveelheid koude lucht met de warme lucht tegelijk wordt doorgestroomd. Maar, dit type straalmotor heeft een (te) grote diameter (vanwege de fan), terwijl het Stealth-vliegtuig juist tegen radar een zo klein mogelijk oppervlak moet tonen. Een compromis of alternatief ligt dan voor de hand. De F-117A, zoals gebruikt in de Golfoorlog heeft grote openingen achter de vleugel, waarbij grote hoeveelheden koele lucht gemengd worden met de uitlaatgassen. 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 16