De A-10 en Apache AH-64 (heli), beide 'tankdestroyers' hebben verlengde straalpij- pen, zodat de gassen na het bereiken van een lagere temperatuur pas naar buiten kunnen. Speciaal helicopters hebben het voordeel, dat door de luchtstroom van de rotor de gassen sneller worden gemengd met de buitenlucht en daardoor sneller een tempe ratuur hebben, waarop infra-rood sensoren niet reageren. GEBRUIK VAN STEALTH-VLIEGTUIGEN Niemand mag beweren, dat Stealth-vliegtui gen geheel onzichtbaar zijn. Zij hebben echter nieuwe taktieken gebracht. Want de ontwikkeling van detectieapparatuur vroeg erom, dat vliegers veiliger vijandelijk gebied konden binnendringen. Hoe ook de geleide wapens zijn geperfectioneerd, het bemande vliegtuig blijft nodig, speciaal in een aanvals- rol. In vredestijd is het Stealth-vliegtuig een belangrijke afschrikking voor een tegenstan der, speciaal de B-2, die met een uitgebreid netwerk van bases over de gehele wereld kan opereren en met nucluaire wapens kan worden uitgerust. Surveillance en verkenning blijven in vredestijd van belang. Bedacht moet daarbij worden, dat het mogelijk is om ongezien over vijandig gezinde landen te vliegen, totdat die uiteindelijk de beschikking zullen hebben over aparte detectieapparatuur. Dan zijn er nog de z.g. kleine operationele 'ingrepen', zoals toegepast tegen Libië door de USAF en USNAVY en de aanvallen van Israël op de nucluaire research basis van Irak enz. Daarbij speelt het element van verrassing, dat de Stealth-vliegtuigen zo eigen is een grote rol, terwijl 'slimme' bommen de nauwkeurigheid van de aanval vergroten. Bij een conflict dient dit type vliegtuig met grote wijsheid en soms terughoudendheid te worden ingezet. Dat betreft niet alleen recce vluchten, het gaat ook om aanvallen op speciale doelen, waarbij de risico's voor niet- stealth toestellen te groot zijn. Deze toestel len speelden danook in de Golfoorlog een beduidende rol bij het onklaar maken van speciale radarstations en communicatie knooppunten. Om verklaarbare redenen opereerden zij van grote hoogte. Met dat al staan wij voor een belangrijke periode, waarin Stealth-vliegtuigen uiteinde lijk verder verbeterd de enige bemande aanvallen kunnen uitvoeren. Omdat het is te verwachten, dat de afweermiddelen, speciaal de bi-angle radar, waarbij met twee radar stations wordt gewerkt, die de energie uitstralen en opvangen, tezamen met geleide wapens juist tegen deze vliegtuigen zullen worden ontwikkeld, mag men niet zeggen, dat Stealth-vliegtuigen onkwetsbaar zijn. Zij hebben een nieuwe periode ingeluid in de militaire luchtvaart. Daarbij heeft de pers wat erg veel (valse) verwachtingen gegeven door het woord onkwetsbaar te noemen. Maar de ontwikkelingen staan zeker niet stil. De Golfoorlog heeft evenals andere oorlogen heel veel ter overdenking meegegeven. NOG ENIGE INFO VERNOMEN OP HET R.A.F. CRANWELL De Stealth-vliegtuigen zijn door de USAF zeer spaarzaam gebruikt. Er werden ca 280 missies mee gevlogen. De R.A.F. Tornado's hadden tot taak start banen met speciale bommen aan te vallen, die echter heel laag moesten worden gelost. De ontstane verliezen kwamen vooral door lichte afweer. De nauwkeurigheid van de z.g. slimme laserbommen lag hoger dan men had ver wacht, ca 70% waren voltreffers. Tijdens de Golfoorlog werd het Global Positioning System (GPS) ijlings voor de ingezette aanval gebruikt. De ontvangers ter grootte van twee autoradios werd aan een groot deel van de onderdelen verstrekt. Dat betrof niet alleen schepen en vliegtuigen, maar ook zelfs pelotonscommandanten. Het werkt op satellieten en heeft een nauwkeu righeid van minder dan 1 m. Over een paar jaar dekt het de gehele aarde. Met een speciale voorziening is de nauwkeurigheid terug te brengen tot minder dan 1 cm, zodat het benut kan worden voor kadastrale metingen. Het systeem is ontwikkeld door de USNavy 17

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 17