op de Verenigde Staten van Amerika. Een commissie van twee officieren kreeg de opdracht zich naar Amerika te begeven om aldaar twee hydroplanes' aan te kopen. Dat het speciaal watervliegtuigen moesten zijn vond zijn oorzaak in het feit dat men huiverig was gelden aan de aanleg van vliegvelden te besteden, alvorens in de praktijk was aange toond dat de houtconstructies van de vlieg tuigen bruikbaar waren in de tropen en de atmosfeer geschikt was om te vliegen. On officieel kreeg de commissie de aanwijzing vliegtuigen aan te kopen die op eenvoudige wijze tot landvliegtuigen zouden kunnen worden omgebouwd, daar in de toekomst uiteraard landvliegtuigen voor het leger zouden worden bestemd als dit experiment zou lukken. De commissie, bestaande uit kapitein G.E. Visser en luitenant H. ter Poortende latere legercommandant van het KNIL, vertrok in januari 1915 naar Amerika, waar zij in drie maanden practisch alle vliegtuigfabrieken bezochten. De keuze viel op een tweetal hydroplanes van de Glenn-Martin fabrieken Lt. H. ter Poorten gereed om de eerste Martin in Californië. Op 18 oktober keerden de twee officieren met twee vliegtuigen naar Indië terug en ongeveer drie weken later, op 6 november 1915 vond de eerste vlucht plaats vanaf het vliegkamp Tandjong Priok, die uitgevoerd werd door Ter Poorten. Hij was reeds sinds 1911 in het bezit van het internationaal vliegbrevet. Al spoedig werd besloten de toestellen als landvliegtuigen te beproeven, hetgeen de inrichting van een vliegterrein vereiste. Voor een symbolisch bedrag van één gulden werd een particulier terrein in de uitgestrekte laagvlakte ten noorden van Bandoeng aan gekocht en met behulp van de infanterie bruikbaar gemaakt. Zo werd het vliegveld Kalidjati 'geboren'. Ondertussen werd kapitein Visser tot com mandant aangesteld en kwam de opleiding- in 1916 drie officieren - in handen van de in Nederland tot vlieger opgeleide kapitein J. Engelbert van Bevervoorde. Tevens werden nog twee velden rondom Bandoeng gevonden en in gereedheid ge- TA op Tandjong Priok in te vliegen. 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 7