17Dr. 1/152/17Dr. 1/47 7/17 en de Dr. 1/425/ 17. Overigens werd voor hem op 23 januari 1918 nog een reserve driedekker, de Dr.I/ 405/17, afgeleverd. Waarschijnlijk door zijn bijnaam 'De Rode Baron' heeft zich de mening vastgezet dat alle machines die hij heeft gevlogen knalrood waren geschilderd. In feite waren alleen de Dr. 1/477/17 en zijn laatste toestel, de Dr.I/425/17, geheel vuur rood gekleurd. De Dr.I/152/17 bijvoor beeld, waarmede hij zijn 60e overwinning boekte, had een rode bovenvleugel, motor kap, wielen en staartvlakken. De romp was groen met rode zijvlakken vanaf de achter kant van de cockpit tot de staartvlakken. Niet alleen Manfred von Richthofen was in de lucht duidelijk herkenbaar door de beschil deringvan zijn vliegtuig(en). Zo was de Dr.I/ 213/17 van luitenant Fritz Kempf geheel groen. Op de bovenvleugel stond zijn naam 'KEMPF' in witte letters. De middenvleugel vermeldde 'KENNSCHT MI NOCH?' De Dr. 1/545/17 van de eerste luitenant Weiss van Jasta 10 was sneeuwwit. Deze machine werd op 5 februari 1918 neergeschoten. Luitenant Josef Jacobs, die Jasta 7 aanvoer de, daarentegen vloog met de gitzwarte Dr.I/ 450/17. Deze man boekte in totaal 48 overwinningen. Zoals zovele anderen heeft ook Manfred von Richthofen het einde van de Eerste Wereldoorlog niet beleefd. Nadat hij een mijlpaal van 80 overwinningen had geboekt steeg hij op 21 april 1918 - een zondagochtend - met de Dr.I/425/17 op van het vliegveld Cappy om zich te meten met zijn tegenstanders aan de andere zijde van het front, die het vliegveld van Bertangles als basis hadden. Er ontspon zich een gevecht, waarbij hij het aan de stok kreeg met Wop May, een jonge nog onervaren Canadees. Een andere Canadees, Roy Brown, zag zijn jonge landgenoot in moeilijkheden, schoot hem te hulp en zag kans om ongezien achter de staart van von Richthofen's driedekker te komen. Een korte vuurstoot van Brown deed de Fokker sidderen en hij zag hoe de vlieger ineenkromp. Even later sloeg de Fokker achter de Britse linies tegen de grond. Behalve Brown maakten verschillende Britse schutters op de grond aanspraak op het neerschieten van de driedekker. Manfred von Richthofen werd met militaire eer begraven in Bertangles. Van de 320 door Tony Fokker aan het Duitse vliegerkorps geleverde driedekkers waren er in februari 1918 143 aan het front, in april van dat jaar zelfs 171. In juni slonk het aantal tot 118. Toen de nieuwe jachtvliegtuigen, zoals de Fokker D.VII, beschikbaar kwamen, werd de Dr.I van het front gehaald. De dagen van de Fokker Dr.I, die aan het front in hoofdzaak door de Geschwadern I, II en III werden gebruikt, waren geteld. Van de 321 gebouwde driedekkers werd het prototype V.3 niet afgeleverd. Van de wel afgeleverde machines werd de F. 1/101/17 niet in actieve dienst gesteld maar naar Adlershof gebracht om daar aan belastingsproeven te worden onderworpen. Tony Fokker heeft eens ge zegd, dat de Engelsen beslist minder ontzag voor zijn driedekker zouden hebben gehad als ze geweten hadden hoe langzaam hij was. Helaas zijn er van de Dr.I geen originele exemplaren bewaard gebleven. Wel zijn in de loop van de jaren talloze replica's ge bouwd - zowel vliegende als statische waarvan een deel is voorzien van een originele rotatiemotor. Waar zo'n motor niet voorhanden was, heeft men gebruik gemaakt van een modernere kleine stermotor. In de Aviodome op Schiphol is een replica van de Dr.I/152/17 te bewonderen, waarin een echte Oberursel motor is ingebouwd. Peter Alting, Piet van der Horst, Ab Steen bergen en een aantal helpers hebben 4500 uur besteed om tot dit fraaie resultaat te komen. In de Vreeburghal van ons museum is in een vitrine een onbekleed model van de Dr.I te zien, dat een goed beeld geeft van de constructie van dit toestel. 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1992 | | pagina 23