Dornier Do 24 De vliegtuigen van het Militaire Luchtvaart Museum deel II 10 Ook voor de eerste maal aanwezig was Ir. J. Zaaijer, Directeur van het Fokker 50 Pro gramma, die namens de Raad van Bestuur van Fokker in het bestuur zitting heeft genomen. Wij hechten aan de relatie met Fokker als ontwerper en producent van militaire vliegtuigen en verwachten dat de heer Zaaijer vanuit zijn positie en met zijn belangstelling voor de militaire luchtvaart van toen en nu een interessante bijdrage aan het bestuurswerk zal kunnen leveren. Conservator Kreuger en Lt-Kol KLu Wulf- faert (Luchtmachtvoorlichting) waren als adviseur van het bestuur ook present, even als de redacteur van onze Nieuwsbrief, de heer Berfelo. Onderwerpen van gesprek waren de toestand van de stichting inbegrepen de gezonde financiën, de activiteiten van MLM en stichting, de mogelijke verfraaiing van de Nieuwsbrief, de ondersteuning van het museum en de verdere plannen te dien aanzien. Daarbij kwamen ook het komende jubileum van het MLM en het 75-jarig bestaan van Fokker in 1994 aan de orde. De wenselijkheid om het bestuur uit te breiden met een deskundige op PR-gebied, leidde tot suggesties die nader zullen worden onder zocht. Al met al een nuttige en constuctieve bijeenkomst die eindigde met het afscheid van Gen. Den Toom. Daarbij verwoordde ik onze dank voor zijn grote belangstelling voor de Nederlandse militaire luchtvaart en voor het werk van het museum en van onze stichting. Zijn zorg over de toekomst van het MLM die werd ingegeven door zijn ervarin gen met het vooroorlogse defensiebeleid, deed en doet ons ter zake alert zijn. Zijn adviezen en suggesties waren waardevol en praktisch. Wij hebben zijn bijdrage als lid van het College van Advies gedurende ruim 10 jaar, zeer op prijs gesteld. Ter afsluiting van dit korte verslag vermeldt ik nog gaarne de uitstekende gastvrijheid die wij ten kantore van de heer Schroder hebben genoten en die het goede verloop van de samenspraak zeker heeft bevorderd. H.D. MOBILISATIE Na afkondiging van de mobilisatie in Neder lands Indië op 24 augustus 1939 werd de vliegtuigsterkte nog steeds uitgebreid door dat de Aviolanda Do 24's en later de Catalina vliegboten beschikbaar kwamen. In deze periode vond ook de voltooiing van de Wal-vervanging bij de GVT's plaats, deze was begin 1940 geheel gerealiseerd, waarna uitsluitend Do 24K vliegboten en Fokker T.IVa zeebommenwerpers deel uitmaakten van de operatieve groepen. Tijdens de mobilisatieperiode werd door de GVT's intensief gepatrouilleerd. De handha ving van de neutraliteit vormde een goede training voor de zaken die nog zouden komen. Eind 1940 beschikte de MLD over 34 grote zeeverkenners van het type Dornier Do 24K. Twee vliegboten, de X-2 en de X-4 waren wegens ongevallen afgeschreven, terwijl de laatst geleverde Do 24K, de X-37 wegens afwijkende motoruitrusting niet operatio neel kon worden ingedeeld. De X-37 werd daarop ingericht als VIP-transportvliegtuig en diende als inspectievliegboot voor de CMLD in Nederlands Indië. Door de Duitse bezetting van Nederland stopte de gestage aanvoer van Do 24K vliegboten. Om in het tekort te voorzien bestelde de Nederlandse regering op 14 juni 1940 36 Consolidated PBY Catalina vlieg boten (Y-38 t/m Y-73) welke vanaf 5 septem ber 1941 werden ontvangen.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 10