verplaatst naar het minder kwetsbare Tand jong Pinang in de Riouw Archipel. Op 13 december ontmoette de X-22 een groep van drie Japanse jachtvliegtuigen, die terstond tot de aanval overgingen. De aanval werd echter afgeslagen, waarbij één Japanse jager zodanig werd beschadigd dat deze waarschijnlijk nabij de Anambas-eilanden in zee stortte. Deze actie was de vuurdoop voor de MLD in Nederlands Indië. Op 14 en 15 december werd Tarempah (Anambas-eilanden) door de Japanners ge bombardeerd en op 16 december met mitrailleurvuur beschoten, waardoor talloze slachtoffers onder de inheemse bevolking vielen. De Dorniers van GVT 3 brachten toen verschillende malen voedsel ed. aan de overlevenden van deze zwaar getroffen nederzetting, terwijl vrouwen en kinderen werden geëvacueerd. Tijdens één van deze voedselvluchten naar Tarempah bracht de X-20 op 17 december 1941 nabij deTambe- lan-eilanden een Japanse motorschoener tot zinken. De X-20 ontmoette op 20 december een Japanse Navy 96 bommenwerper. In het daaropvolgende luchtgevecht kwam de X-22 ter assistentie, maar werd zo zwaar bescha digd dat spoedige terugkeer naar de basis Tandjong Pinang noodzakelijk was. Op 21 december vloog de X-22 door naar Moro- krembangan en kwam vier dagen later geheel hersteld terug bij de groep. Echter moest de X-22 op 31 december wederom naar Soerabaja terugkeren ter vervanging van de middenmotor. Op 26 december ontmoette de X-19 ten noorden van de Anambas-eilanden een tegenstander die onder vuur werd genomen doch die in de wolken wist te ontkomen. De volgende middag kreeg de X-19 wederom contact, nu met enkele Japanse bommen werpers nabij Poeau Midai. Deze wierpen vier zware bommen af en verdwenen met grote snelheid, zonder dat de X-19 maar enigzins in de buurt kon komen. GVT 3 staakte, na de Japanse bezetting van de Tambelan-eilanden op 29 december, haar verkenningsactiviteiten en keerde op oudejaarsdag 1941 terug naar Soerabaja, waarna de boten in groot onderhoud gingen. GVT 3 werd hierna met Catalina vliegboten uitgerust. GVT 4 Op 2 december 1941 was GVT 4 op Sambas (N.W. Borneo) gebaseerd voor het uitvoeren van verkenningen boven de Zuid Chinese Zee. De groep bestond uit de Dorniers X-13, X-14 en X-21. Op 6 december werd door de X-21 een gecamoufleerde Japanse mijnenlegger ont dekt, het schip draaide daarna onmiddellijk in noordelijke richting af. Op 7 december had de X-13 nog een vreedzame ontmoeting met een grote Kawanishi vliegboot. Na op 12 december te zijn afgelost door GVT 1 vloog de groep voor periodiek onderhoud naar Morokrembangan, waarna GVT 4 op 2 januari 1942 naar Tarakan werd gedirigeerd ter vervanging van GVT 7. De Dorniers werden aldaar te Telok Bajor (Beraoe) gebaseerd. Dejapanners hadden inmiddels een aanzienlijke vlootmacht nabij het eiland Jolo geconcentreerd, welke daarna naar de Golf van Davao opstoomde. Op het eiland Jolo zelf werd door de Japanners een vliegveld ingericht, dat in de heldere maan nacht van de 9e januari 1942 door de X-13 met twaalf bommen van 50 kg werd be stookt. In de namiddag van de 10e ontdekte de X-13 de voorhoede van de voor Tarakan bestemde Japanse landingsvloot en raakte in een langdurig luchtgevecht met Japanse vliegtuigen, waarna de bezetting van Tara kan terstond begon met het vernietigen van de olie-installaties. Op 10 januari was de groep gedwongen Tarakan te verlaten en kwam op 11 januari aan op het steunpunt Balikpapan, waarna nog enige evacuatie- vluchten naar Tarakan werden onderno men. Op 14 januari werden 45 opvarenden van het door de Japanners tot zinken gebrachte patrouillevaartuig Hr.Ms. Van Masdijn door de X-14 en de X-21 tijdens een nachtelijke zeeredding naar Balikpapan overgebracht. De X-13 moest op 18 januari van de operationele sterkte worden afge voerd wegens een opgelopen gat in de stuurboord stummel en werd voor herstel ling overgebracht naar Morokrembangan. De X-13 werd niet vervangen. Balikpapan kwam nu onder vuur te liggen en op 21 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 14