januari stoomde een Japanse vloot op, waarna GVT 4 op 22 januari gedwongen was het steunpunt Balikpapan te verlaten. Alle aanwezige faciliteiten werden vernield waar na het marinepersoneel met de overgeble ven vliegboten X-14 en X-21 naar Soerabaja werd overgevlogen. Diezelfde dag werd door vier Dorniers vanuit Soerabaja naar Balikpa pan gevlogen om de B.P.M.-vernielings- ploeg te evacueren. Tijdens de nachtelijke landing in de Baai van Balikpapan kwam de X-14 zo ongelukkig terecht, dat deze geheel verloren ging. Slechts één bemanningslid overleefde. De X-19 nam daarop de plaats van de X-14 in en de groep verrichtte daarna vanuit Soera baja verkenningen boven de Java Zee en het zeegebied tussen Borneo en Celebes. Op 23 januari misrekende de X-19 zich tijdens de landing. Tengevolge van grote vermoeidheid bij de bemanning kwam de vliegboot niet terecht in het Westervaawater doch in een sawah nabij Menari. Met nog slechts één vliegboot operationeel werd de groep op 27 januari uit dienst gesteld. De X-21 werd op 15 februari 1942 bij GVT 6 ingedeeld. GVT 5 Bij het uitbreken van de vijandelijkheden bestond GVT 5 uit de vliegboten X-26, X-27 en X-30 en was geplaatst te Ternate, waar vandaan verkenningsvluchten werden uitge voerd in de Celebes Zee en in het zeegebied ten zuiden van de Philipijnen met de Talaud- eilanden, Morotai en Ambon als steunpun ten. Tevens had GVT 5 de speciale opdracht om het gebied rond Ambon, waar twee RAAF-squadrons met Hudson bommen werpers en twee jachtvliegtuiggroepen van de ML waren gestationeerd, tegen verras singsaanvallen te beschermen. Al op 8 december kreeg een Dornier van GVT 5 de opdracht om vanuit Tenate enkele Japanse spionageprauwen te achterhalen. Met assistentie van een aan boord meege nomen patrouille marinemannen werden de Japanners geïnterneerd. Daar de rede van Ternate weinig bescherming bood, werd vanaf 11 december het steunpunt op het Meer van Tondano als basis in gebruik genomen. In de ochtend van de 17e decem ber maakte de X-30 een verkenningsvlucht naar Ternate en was aldaar in de landing toen een Kawanishi vliegboot boven de rede verscheen en enkele bommen afwierp. DeX- 30 startte direct door en na een stijgvlucht van een half uur kwam deze in vuurcontact met de Japanner. In het daarop volgende luchtgevecht werd de vijandelijke vliegboot beschadigd maar ook de X-30 liep een aantal treffers op. Na een voorlopige reparatie te Ternate vloog de X-30 op 18 december door naar Ambon waar deze geheel werd hersteld. Op 22 december kregen zowel GVT 2 als GVT 5de opdracht de Japanse transportvloot in de Golf van Davao aan te vallen. GVT 5 vloog daarvoor naar Talisei. Op 23 decem ber, om ca. 02.30 uur startten de drie X- boten afzonderlijk van Talisei waarna op 4000 m. hoogte in groepsverband werd gevlogen. Door toenemende bewolking kon echter de formatie niet worden gehandhaafd. Om ca. 05.00 uur kregen de X-27 en de X-30 wederom contact met elkaar en ontdekten daarop enkele kruisers, jagers en transport schepen in de Baai van Davao. De X-27 ontving direct enkele treffers waardoor de stuurboordmotor uitviel. Inmiddels opge stegen Japanse catapultjagers bestookten de X-27 voortdurend zodat op één na alle benzinetanks werden lekgeschoten. On danks de zware schade zette de X-27 de aanval door en bombardeerde vanaf3300 m. enkele goedangs aan de kade van Davao. Eén Japanse waterjager werd neergeschoten. Nabij de Kawio-eilanden moest de X-27 een noodlanding op de ruwe zee maken, waarna de doorzeefde boot nog drie kwartier bleef drijven. De X-30 was te hulp geschoten en nam de bemanning van de X-27 aan boord. Alleen de hekschutter bleek lichtgewond te zijn. Na een medisch onderzoek te Tahoena werd de gewonde schutter nog diezelfde dag met de X-30 naar Tondano overgevlogen. Tijdens de aanval had de X-30 eveneens een Japanse catapultjager neergeschoten. De derde Dornier van GVT 5, de afgedwaalde X- 26 had op eigen houtje in de Baai van Davao een lichte kruiser tot aanvalsdoel gekozen. De afgeworpen bommen troffen evenwel 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 15