vervangen door de X-3, terwijl de voorlopig herstelde X-29 de groep weer volledig op sterkte bracht. Op 11 februari maakte de X-29 een evacua- tievlucht naar de enige nog onbezette haven op Borneo, Bandjermasin. Na te zijn neer gestreken op de Barito-rivier werd de boot verwelkomt door hevig mitrailleurvuur van Japanse troepen, die al vanaf 9 februari Bandjermasin bezetten. De Dornier startte onmiddellijk en wist aan het vijandelijk vuur te ontkomen. Echter vlak voor het einddoel Soerabaja weigerden twee motoren dienst. De noodlanding mislukte en de boot sloeg over de kop. Twee vliegboten van GVT 6, de X-3 en de X- 23 waren op 7 februari 1942 ter aflossing van GVT 7 naar Timor-Koepang gedirigeerd om in de Sawoe-Zee luchtverkenningen uit te voeren. Echter bleek bij aankomst dat de Dorniers van GVT 7 door Japanse vliegtui gen nabij het eiland Roti waren vernield. De bemanning van GVT 7 werd aan boord genomen en dezelfde nacht keerde GVT 6 terug naar Soerabaja. De groep werd nu op Morokrembangan gestationneerd en vanaf 15 februari versterkt met de Dornier X-21, zodat de sterkte uit vier vliegboten bestond. Bij een verkenning boven de Java Zee ontdekte de X-28 enige dagen later de overlevenden van het KPM-schip 'Sloet van den Beele' en de torpedobootjager 'Van Nes', die beide op 17 februari ten zuiden van het eiland Banka door Japanse bommenwer pers tot zinken waren gebracht. Een grote reddingsoperatie werd hierdoor opgestart. Op 25 februari keerde de X-21 niet terug van een opdracht om Straat Bali en Straat Lombok te verkennen. Op 26 februari verkende de X-28 in Straat Makassar een Japanse scheepsmacht van ca. 50 oorlog- en koopvaardijschepen, die naar het zuiden koersten. Nadat op vrijdag 27 februari de slag in de Java Zee zich had afgespeeld kreeg GVT 6 de volgende dag de opdracht de Java Zee af te zoeken naar drenkelingen en over levenden. Helaas zonder enig resultaat. In verband met de toenemende luchtaanval len op Soerabaja werden de Dorniers van GVT 6, de X-3, X-23 en de X-28 op 1 maart naar de kali Bran tas bij Lengkong gediri geerd. Vanuit dit geheime steunpunt verliet GVT 6 in de nacht van 1 op 2 maart 1942 Java en was diezelfde ochtend in de vroegte in de baai van Broome (Australië) neergestreken. Hier werden de Dorniers op 3 maart door acht Japanse Navy O jachtvliegtuigen gemi trailleerd en in brand geschoten. Hiermee was een eind gekomen aan het bestaan van één van de meest succesvolle vliegtuiggroe- pen van de MLD in Nederlands-Indië. GVT 7 Bij het uitbreken van de oorlog in Ned. Indië bestond GVT 7 uit de vliegboten X-32, X-33 en X-34 en was gebaseerd op Tarakan voor het uitvoeren van verkenningen van de oostkust van Borneo. Nadat de Japanners op 16 december 1942 bij Miri in Brits N.-Borneo troepen aan land hadden gezet kreeg GVT 7 opdracht de Japanse schepen met bommen te bestoken. De volgende ochtend werd gestart van Tarakan en zonder jagerbescherming naar Miri gevlogen. Ten N.O. van Miri werd kontakt gemaakt met een Japans konvooi van drie schepen. De X-32 wierp daarop vijf van haar zes bommen af op de torpedoboot jager 'Shinonomé', die na voltreffers in de torpedobatterij binnen vijf minuten zonk. De X-33 viel met vier bommen een koop vaardijschip aan, echter zonder resultaat. Na terugkomst in Tarakan werd vergeefs gewacht op de X-34. Later bleek, dat al tijdens de heenvlucht de X-34 een noodlan ding moest maken op een riviertje aan de noordkust van Borneo, waarbij twee beman ningsleden omkwamen. Ter vervanging van de X-34 kreeg GVT 7 de beschikking over de X-10. De boot verkeerde evenwel in een zodanig slechte conditie, dat deze werd teruggegeven aan Morokremban- gan. Op 24 december ontwaarde de X-32 tijdens een verkenningsvlucht de brandende 'Ruth Alexander' van 6000 ton. Een in de nabij heid vliegende Japanse lichte verkenner op drijvers begon direkt een luchtgevecht met de X-32. Deze schakelde met enkele vuur stoten de Japanse boordschutter uit, waarna het vijandelijke vliegtuig een goed heenko- 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 18