men in een wolkenveld zocht. De schade aan de X-32, een doorschoten schroef en twee stummeltanks, kon met eigen middelen worden verholpen. Enkele dagen later kwam het bericht van op volle zee varende sloepen, waarin 48 man bemanning van de 'Ruth Alexander' Door de X-32 werden zij opge pikt en naar Tarakan gevlogen. Op 27 december ontving de groep de opdracht een bomaanval te ondernemen op Japanse vlootconcentraties bij Jolo. Daar de X-32 in reparatie in het vliegtuigdok van Tarakan lag, moest de X-33 de opdracht alleen uitvoeren. Kort na zonsondergang bereikte deze Jolo en koos een kruiser als doel. Helaas werd deze niet getroffen, maar afweervuur trof wel de romp van de X-33. Na veilig op Tarakan te zijn teruggekeerd, werd direkt naar Moro- krembangan gevlogen voor algehele repara tie. Op 3 januari 1942 werd de verkenningstaak vanaf Tarakan overgenomen door GVT 4 en vertrok ook de X-32 naar Soerabaja waar de X-35 als derde vliegboot aan GVT 7 werd toegewezen. De eerste helft van januari werd vanuit Soerabaja geopereerd, waarna de X-32, X-33 en X-35 in de tweede helft van januari naar Makassar verhuisden. Op 21 januari werd de voor Balikpapan bestemde Japanse trans- portvloot ontdekt en gevolgd. Na de val van Balikpapan keerde GVT 7 terug naar Soera baja om enigzins tot rust te komen. Op 30 januari werd GVT 7 naar de Sawoe Zee gedirigeerd met Timor-Koepang als verza melpunt. Daar het gebied rond de Sawoe Zee inmiddels geheel door de Japanse lucht strijdkrachten werd beheerst kwam niets terecht van de voorgenomen plannen Koe pang als basis te gebruiken. Diverse inham men rond Bali en andere eilanden dienden daarom als schuilplaats voor de Dorniers. Op 3 februari stootte de X-33 bij een landing nabij Dilly (Portugees Timor) zwaar lek. Na een provisorisch uitgevoerde reparatie werd naar Soerabaja teruggevlogen waar de vlieg boot bij het tweede Japanse bombardement op 5 februari werd vernield. De bemanning stapte op 7 februari over op de in reserve liggende X-13 en voegde zich weer bij de andere vliegboten in een baai van het eiland Roti. Een ontdekking door een Japanse jagerpatrouille werd GVT 7 noodlot tig. De drie vliegboten werden door mitrail- leurvuur definitief buiten gebruik gesteld. Hiermee was de taak van GVT 7 in de Sawoe Zee ten einde. Medio februari 1942 werd de groep opnieuw samengesteld en uitgerust met de Dorniers X-l, X-20, X-24 en X-36. Veel verkenningen werden niet meer verricht en na de Japanse landingen op Java werden de vliegboten overgevlogen naar het Meer van Grati. Op 2 maart week de groep uit naar Australië, de X- 1 en X-20 bereikten in de vroege ochtend van 3 maart de baai van Broome. De X-24 moest een noodlanding maken, nadat benzine was georganiseerd vloog de boot door naar Perth. De X-36 liep bij de landing wegens brandstofgebrek 100 mijl ten Z. van Broome op de riffen zodanige schade op, dat de boot in brand werd gestoken en moest worden achtergelaten. Bij de Japanse aanval op dinsdag 3 maart 1942 op de baai van Broome werden ook de boten van GVT 7, de X-l en de X-20, slachtoffer. 48 inzittenden werden gedood, waarvan 38 vermist, terwijl 32 personen werden gewond. GVT 8 GVT 8 was gestationneerd op Poelau Sambo in de Riouw Archipel en maakte vanaf 2 december 1941 verkenningsvluchten boven de Zuid Chinese Zee. De groep bestond uit de Dorniers X-l6, X-l7 en X-l8. Reeds op 6 december verkende de X-l8 een Japans troepentransportschip dat een zuidelijke koers volgde, maar na te zijn ontdekt onmiddellijk 180 gr. van koers veranderde. Op 7 december ontdekte de X-l8 het eenzame troepentransportschip opnieuw. Aangezien de Dorniers van GVT 8 aan hun 400-uurlijkse onderhoudsperiode toe wa ren, werd de groep op 10 december te Poelau Sambo door GVT 3 afgelost. Op 23 decem ber was de groep weer operationeel en vloog kort daarop naar Tandjong Priok voor het uitvoeren van verkenningsvluchten boven de Straat Soenda en Straat Karimata en het beschermen van geallieerde troepenkon vooien naar Singapore. In verband met de 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 19