fi m T- R.S. boord en bakboord onder- en bovenvleugel middenstuk van bovenvleugel) veelal afzonderlijk gebouwd en daarna met elkaar en met de vliegtuigromp verbonden. Bekijken we de ligger uit het museum, dan zien we dat deze op elk van de zoeven genoemde punten afwijkt. Zo is de ligger hoogte alleen in het middengedeelte over een lengte van 2.25 m. gelijk, maar aan stuurboord- en bakboordzijde wordt de liggerhoogte naar de vleugel-uiteinden toe steeds kleiner. Voorts zijn de linker en rechter helft van de vleugel waarvoor de ligger bestemd was niet afzondelijk gebouwd maar als één geheel. De ligger is nl. duidelijk als één werkstuk geconstrueerd zodat stuur boord- en bakboordvleugel een eenheid vormden. Als ik dan ten slotte nog let op de sterke doosligger-constructie en op het feit dat aanhechtingspunten voor spankabels ontbreken kan ik slechts tot één conclusie komen: het liggergedeelte in het museum vertoont alle kenmerken van een ligger die bestemd is voor de vleugel van een twee dekker met vrijdragende vleugels. Een van de weinige vliegtuigbouwers (zo niet de enige die tweedekkers met vrijdragende vleugels ontwierp, was Fokker. De beroemde D.VII, de C.I, C.IV, C.V en C.IX waren alle vrijdragende tweedekkers. Ze hadden dus geen spankabels zoals de verspannen twee dekkers D.XVI, D.XVII en C.X bezaten. De ligger in het museum zal dus zeer waar schijnlijk bestemd zijn geweest voor een Fokker-tweedekker met vrijdragende vleu gels. Hij draagt m.i. ook duidelijk de ken merken van een vrijdragende Fokker-vleu gel. Zo is de bovenkant in vooraanzicht over de gehele spanwijdte zuiver horizontaal en recht terwijl de onderzijde in vooraanzicht zowel links als rechts vanaf het horizontale middengedeelte langzaam hellend oploopt naar de uiteinden van de vleugel: voor een vrij dragend Fokker-vleugel typerende eigen schappen. Alleen de onderkant vertoonde in vooraanzicht een duidelijke V-vorm. Rest nog de vraag bij welk Fokker-vliegtuig het liggergedeelte in het museum 't beste past. Het antwoord moet m.i. zijn: bij de Fokker S.IX, een trainer die in november 22 fa-

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 22