expositie tot een zeer goed bezichtigd evenement. g. Dornier Do-24T. Zoals verwacht werd de presentatie van de vliegboot Dornier Do- 24 door de Minister van Defensie, A.L. ter Beek, het succesnummer van het jaar. Zeer veel belangstellenden uit binnen- en buitenland waren getuige van het afmeren van de vliegboot die daarmede werd toegevoegd aan de collectie; een collectie waar de vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst een steeds groter deel van uitmaken. De vele publikaties over de Dornier in de kranten en de televisie uitzending 'Tijdsein' van de Evangelische Omroep brachten nog meer geïnteres seerde bezoekers naar het museum. Eén van de bruikleencondities is, dat het vliegtuig binnen moet worden geëxposeerd en die voorwaarde had invloed op de bestaande collectie en dwong het museum om één vliegtuig, de Fokker S-14, uit de permanente collectie te verwijderen. Uitgangspunt van het museale beleid is dat voorkomen moet worden dat de expositie bestaat uit een opslagplaats van op elkaar geschoven vliegtuigen waardoor de collectie haar museale waarde zou verliezen. h. De tiende Modelbouwmanifestatie mocht zich wederom verheugen in een groot aantal bezoekers. Hoewel de kwantiteit iets minder was dan het vorige jaar was de kwaliteit zeker niet minder. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats voor de heer H.G. Berfelo, de man die achter de schermen van de Modelbouwmanifestatie de stuwende kracht is. VERNIEUWINGEN Gedurende de sluitingsperiode is hard gewerkt om de presentatie van de collectie te verbeteren en de entree publieksvriendelijker te maken. De ruimte van de receptie en de entree van zowel de Snijdershal als de Vreeburghal is drastisch verbouwd en gemoderniseerd. De zogenaamde wrakkenhoek is geheel vernieuwd en het thema besteedt nu aandacht aan de berging van de Halifax bij Amstelveen. De presentatie wordt ondersteund met behulp van foto' s, tekst en videobeelden. Vooral het hulpmiddel videopresentatie wordt door het publiek hoog gewaardeerd. Het plafond en de verlichting van de expositieruimte en de gedachtenishoek is vernieuwd en aangepast aan de daartoe gestelde museale eisen. De algehele verlichting in de beide hallen geeft de collectie, die toch zeker gezien mag worden, een te saai beeld. Met behulp van indirecte verlichting in combinatie met speciale spots worden lichteffecten gerealiseerd die aan de attributen een dynamischer beeld geven. In het komende jaar gaan we op de ingeslagen weg voort. De in zeer slechte staat verkerende Lockheed 12A is ontdaan van alle corrosie, zowel in- als uitwendig en in de kleuren en registratie geschilderd van het bekende 120 Squadron met uiteraard de strijdlustige stierekop. Daarnaast zijn veel verbeteringen aangebracht die de oppervlakkige bezoeker niet direct zullen opvallen, maar wel veel moeite hebben gekost. Verbeteringen in collectiebeheer, presentatie, opslag etc. zijn uitgevoerd. COLLECTIE De collectie is ook in het afgelopen jaar wederom belangrijk uitgebreid met waardevolle bruiklenen en schenkingen. Opvallende aanwinsten zijn: a. Rhone rotatiemotor uit 1915. 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 5