werkzaamheden liggen op de realisatie van een vliegtuigmotorenstraat die op een eenvoudige maar educatief verantwoorde wijze het publiek informeert over de ontwikkeling van de vliegtuigmotoren. Een chronologische presentatie van rotatie-, ster lijn- en straalmotoren is daarbij vereist. Met behulp van, door het publiek te activeren, werkende motoren wordt de verkregen theoretische kennis praktisch ondersteund. Educatieve videoprogramma's vertellen de werking van de diverse typen motoren. Informatie. Het publiek informeren over evenementen, te vertonen films, demonstra ties, rondleidingen etc. wordt straks gerealiseerd met een beeldscherm in de Snijdershal en in de Vreeburghal. Uit diverse gehouden enquêtes bleek aan een verbetering van de informatie een grote behoefte te bestaan. Vliegtuigbewapening. De ontwikkeling van de vliegtuigbewapening is een thema dat nog niet in het museum wordt gepresenteerd. De heer G. Mulder is druk doende het benodigde materiaal te verzamelen opdat binnen afzienbare tijd ook aan dat luchtvaartaspect aandacht kan worden besteed door middel van een permanente expositie. Onderhoud. De slechte conditie van de vliegtuigen en raketten die buiten geëxposeerd staan, baart het museum grote zorg. De Thunderstreak is inmiddels overgebracht naar het DMVS voor groot onderhoud. Het vliegtuig wordt niet voor 1994 terugverwacht. De Catalina verkeert eveneens in een zeer slechte staat. De eerste informele besprekingen met de Marineluchtvaartdienst en de Neptune Association zijn reeds gevoerd om het vliegtuig te renoveren. Gedacht wordt het vliegtuig over te brengen naar het Marinevliegkamp Valkenburg voor onderhoud. Het aantal manuren te besteden aan onderhoud wordt geraamd op 5.000. Als het vliegtuig daarna als nieuw terugkomt, moet serieus worden overwogen of het wel museaal verantwoord is een dergelijk, historisch zo waardevol vliegtuig wederom buiten ten toon te stellen. De enige juiste plaats lijkt de Vreeburghal; de consequentie is dan wel dat opnieuw vliegtuigen uit de permanente collectie moeten verdwijnen. Met recht een onaangenaam alternatief. Opslag. De collectie vliegtuigen en motoren die was opgeslagen in twee hangars op de vliegbasis Gilze-Rijen is inmiddels grotendeels overgebracht naar Hangar 2 op de vliegbasis Soesterberg. Een hele verbetering want Hangar 2 is recentelijk gerenoveerd en de toegang tot de hangar is alleen voorbehouden aan het personeel van het museum. Radome. De bouw van een expositieruimte met de orginele segmenten van een radarradome die in gebruik was bij de 12e GGW stuit op enige problemen. Onderzoek van TNO wees uit dat de kunststofdelen door veroudering sterk in kwaliteit zijn achteruitgegaan. Een alternatief voorstel voor de bouw van een radome met behulp van nieuwbouw ligt ter beslissing bij de Bevelhebber. Vrijwilligers. Dat de inzet van vrijwilligers een onmisbare schakel vormt bij het functioneren van het museum staat buiten kijf. Afgevraagd dient te worden of het rendement voor het museum wel optimaal is. Werkbezoeken bij andere musea wijzen uit dat een projectmatige inzet van de vrijwilligers een tastbaar beter resultaat oplevert. Een projectgroep vormen van vrijwilligers die een vastomlijnde taak heeft levert veelal opzienbarende resultaten op. Gedacht kan worden aan vrijwilligers die zich alleen 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 7