Indië en naar de Verenigde Staten. Het professionalisme tijdens oefeningen en het stuntteam the Sealords werden een belang rijk visitekaartje. In mei 1960 vertrok het squadron met Hr.Ms. Karei Doorman voor een wereldreis, o.m. ook voor het vervoeren van KLu- Hunters van 322 squadron naar Nieuw Guinea. Tijdens die reis werd steeds met een dekpark gevlogen. De gedemonteerde Hun ters hadden een groot deel van de hangar in beslag genomen. Bij de uitdienststelling van de Avengers kreeg de Karei Doorman een bestemming gericht op onderzeebootbestrijding. De Seahawks begonnen operationeel snel te verouderen en zodoende werd tot de aan schaf van Grumman S2F Trackers 2-motori- ge boordvliegtuigen besloten en gingen de Seahawks uit dienst en ook 860 squadron op 30 juli 1964. In het Seahawk tijdperk werd heel veilig gevlogen. Toch viel er bij een catapultlance- ring een dode te betreuren. Het squadron zou een geheel andere be stemming tegemoet gaan: weer als in 1943 45 kleine dekken en onderzeeboten bestrij den. Nu echter geen Swordfish en MAC-schip, de Westland Wasp AH-12A, die als wapendra ger, voor transport en verkenning bij de vloot zou komen aan boord van moderne heli-fregatten. Behoort het boordvliegen aan boord van een vliegkampschip tot de hoge schoolvliegerij, hetzelfde kan gezegd wor den van het vliegen met helicopters van mini-dekjes van fregatten, bij dag en bij nacht, met storm of geen storm, met goed of weinig zicht. 860 Squadron kreeg hierdoor een heel andere signatuur, maar ook nog omdat het niet als één geheel bijeen bleef. Het squadron werd op het vliegkamp De Kooy gebaseerd, waar vandaan het de fregatten van hun Wasp en een kleine hoeveelheid personeel moest voorzien. Ook deze opzet deed wat denken aan de oorlog, doch daar waren tenminste drie Swordfishes aan boord. Ondertussen schreed de tijd voort en kwam er een behoefte aan een grotere standaard helicopter, die niet alleen als wapendrager/ verkenner en voor transport aan boord moest dienen, doch die ook aan de opspo ring van onderzeeboten en de OSRD, de opsporings- en reddingsdienst kon deel nemen. Na veel gedelibreer werd besloten de Westland Lynx 2-motorige helicopter aan te kopen. De eerste serie zou voor de OSRD aan de wal bij squadron 7 worden ingezet en voor de training van vliegers en bemanning dienen. De eerste boord-Lynxen kwamen in september 1979 in dienst. Sedertdien zijn onze schepen vertrouwde verschijningen geworden met de 860 Lynx helicopters. Na modernisatie zullen zij nog geruime tijd bij squadron 860 dienst doen, totdat de nu in ontwikkeling zijnde NH-90 helicopter voor fregatten beschikbaar komt, die met de moderne 'Hi-tec' de MLD met de tijd doet meegaan. Aldus is een halve eeuw 860 squadron aan de lezer voorbij gegaan. Daarbij mag niet worden vergeten, dat het niet alleen gaat om het materieel, doch zelfs meer nog om de man in de cockpit, de telegrafist, de waar nemer, de sensorbediener, de mecano, de helper/redder, de technische dienst, het dekpersoneel. Die hebben 860 gemaakt wat het was en nu nog steeds is, ook al werden verliezen geleden, toen met de Swordfishes, de Fireflies, de Seafuries, Seahawks en de helicopters. Dat is een prijs die steeds betaald moet worden met een bedrijf als de vliegerij. Zondermeer kunnen wij trots zijn op ons oudste boordsquadron. DE VLIEGTUIGEN VAN 860 SQUADRON Swordfish,Mkl, II,en III, in 1933 als 3-zits torpedo/verkenner ontworpen. Met drijvers ook a/b kruisers en slagschepen. 1 Bristol stermotor van 750 pk, max.gewicht 3775 kg, spanw. 13,90 m, max.snelh. ca. 220 km/u, 2 mitrailleurs, 1 torpedo of bom(men) max. 1500 lbs, of 8 raketten, vliegduur ca. 5 uur. Ofschoon verouderd, was 'manusje-van- alles', ook bekend als 'stringbag' omdat men 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 14