Marine Vliegkamp De Kooy in de twintiger jaren, met Fokker C.l en S. en sedert 1933, toen zij volledig verouderd waren, voor de vliegopleiding. In 1936/37 gingen ze uit dienst. Daarnaast waren er van Fokker de C-l's, voor opleiding en verken ning, de S-III's voorde opleiding vliegers, de C-Vs voor verkenning en bommenwerpen, die ook voor de opleiding werden benut. In 1936/37 kwamen van Koolhoven de FK- 51s en in 1938 de Fokker S-IX's voor de aanzienlijk vergrote vlieger-opleiding. Tot dan hadden die 'kisten' allemaal open cockpits. 'Die maakten de mannen winterhard', zei een instructeur met gegroefd gezicht. Spoe dig daarna zouden zij dat tegen de Duitsers en de Japanners waar maken. In de journalen wordt vermeld, dat de S-IX's en de FK-51's alle op 10 mei 1940 door Duitse aanvallen werden vernietigd. Er was door de Luftwaffe op het vliegkamp danig huisgehouden; er was weinig meer van over, ondanks twaalf Fokker D-XXI jagers van de le Jacht Vlieg Afdeling van de Militaire Luchtvaart Afdeling. Die kwamen op 10 april 1940 op De Kooy voor de luchtverdediging. Hun heroïsche inzet en een aantal successen deden de Luftwaffe niet keren. Totdat Nederland zich overgaf werden nog enige aanvallen gedaan, die De Kooy alleen maar zwaarder beschadigden. En wat er nog stond werd door speciale ploegen vernield. De bezetter maakte in de oorlogsjaren gebruik van De Kooy. De slechte drainage werd verbeterd, er kwamen weer gebouwen en technische voorzieningen, ook ingegra ven benzine-opslagtanks. Er werden niet zozeer voortdurend squadrons geplaatst; De Kooy werd als uitvals- en noodlandingsbasis gebruikt voor andere velden. Daar het in het z.g. spergebied lag, kon het Verzet er nagenoeg niet bij komen. De Duitsers besloten De Kooy voor hun terugtocht grondig te vernielen. Zo werd het veld doorploegd met geulen en voorzien van palen, verbonden met prikkeldraad om 17

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 17