Macchi Castoldi M.C. 72 officieel nimmer overtroffen Tot één van de pronkstukken in de verzameling historische vliegtuigen van het 'Museo Nazionale della Scienza e della Tecnica Leonardo Da Vinci' in Milaan mag ongetwijfeld de Macchi Castoldi M.C.72 worden gerekend. Een watervlieg tuig op drijvers, dat in 1929 werd ontworpen om in 1931 te worden ingezet in de snelheidswedstrijd om de Schneider Trophy. Een wedstrijd die tot doel had de vooruitgang van het watervliegtuig te bevorderen. Sedert 1913 hadden voornamelijk Italianen, Engelsen en Amerikanen elkaar de eer betwist. Het reglement schreef voor dat het land, dat de wedstrijd driemaal in successie won, definitief in het bezit van de begeerde trofee kwam. De Britten hadden de wedstrijd in 1927 en 1929 gewonnen. In 1928 en 1930 hadden er geen wedstrijden plaatsgevonden. De race in 1931 zou dus bijzonder spannend worden. Slaagden de Britten erin ook deze wedstrijd te winnen, dan mochten zij de trofee blijvend in eigendom houden. Het was de Italianen er dan ook alles aan gelegen om de Britten in 1931 de voet dwars te zetten. De man op wie de Italianen in 1929 hun hoop vestigden, was de 41-jarige ingenieur Mario Castoldi, die met zijn medewerkers de taak op zich nam om een vliegtuig te ontwerpen, dat de Schneider Trophy naar Italië moest brengen. Met de door Castoldi ontworpen Macchi M.39 had Mario De Bernardi op 13 november 1926 bij Norfolk in Amerika met 396,689 km/u de snelste tijd gezet, waardoor Italië de trofee voorlopig in bezit kreeg. De ervaringen die Castoldi met deze machine en met de eveneens door hem ontworpen M.52 en M.67 had opgedaan, verwerkte hij in zijn nieuwe racevliegtuig, de Macchi Castoldi M.C.72. Deze machine was een laagdekker met staalbandverspanning. De Fiat fabriek had voor deze gelegenheid een nieuwe 24-cilinder V-motor gefabri ceerd, de A.S.6, waarmee twee tegengesteld draaiende propellers werden aangedreven. Deze extra lange A.S.6 motor slokte bijna de helft van de ruimte in de romp op. Het voorstuk van de romp, waarin de motor was ondergebracht, was opgebouwd uit een vakwerk van stalen buizen, waaraan ook de vleugels en de stijlen van de drijvers waren bevestigd. De bijzonder hechte constructie was in staat om de op het vliegtuig inwerken de krachten volledig op te nemen. Achter deze motorbok begon het staartstuk, dat in tegenstelling tot het voorstuk, een houten schaalconstructie had. Motorbok en staart stuk waren met vier bouten aan elkaar bevestigd. De in het voorste gedeelte van het staartstuk geplaatste cockpit was zo krap bemeten dat de vlieger er bij wijze van spreken met de schoenlepel moest worden ingebracht en na het beëindigen van de vlucht met een blikopener moest worden bevrijd. De vleugels en drijvers, inclusief de bekleding, waren geheel van duralumin vervaardigd. Eén van de problemen, waarvoor Castoldi zich zag geplaatst, was het onderbrengen van reservoirs, radiateurs en buizenstelsel bin nen de zo klein mogelijk gehouden afmetin gen van de M.C.72. Het oliereservoir plaats te hij in het staartstuk en de benzinetanks in de drijvers. De radiateurs nodig voor de motorkoeling waren geheel in de vleugels geïntegreerd, volkomen glad, zodat ze geen extra weerstand gaven. Ook bevond zich in 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 20