wereldrecord over een traject van 100 km met 628,93 km/u op zijn naam te brengen. Enkele weken later, op 21 oktober, legde Lt.kol. Pietro Scapinelli beslag op de 'Coupe de Vitesse Louis Blériot' door een half uur lang een snelheid van 619,37 km/u aan te houden. In 1934 besloot men tot een poging om het wereldsnelheidsrecord scherper te stellen. Francesco Agello, inmiddels bevorderd tot sergeant-majoor, was de aangewezen man. 23 oktober 1934. Recorddag in Desenzano. Vandaag zal Francesco Agello zijn eigen, op 10 april 1933 gevestigde, wereldsnelheids record pogen te verbeteren. Temidden van een groot aantal militaire en burgerlijke luchtvaartautoriteiten probeert de comman dant van de 'Scuola alta Velocita', kol. Bernasconi, zijn nervositeit te verbergen. De verzamelde menigte volgt met spanning de voorbereidingen voor de vlucht, waarvoor een traject is uitgezet boven het Gardameer. Met snelle motorboten wordt een aantal controleurs naar de beide keerpunten van het traject gebracht, die ter hoogte van Moniga en Manerba liggen. Even later stijgt een watervliegtuig op met aan boord enkele officieren, die er op moeten toezien dat de M.C.72 tijdens de recordvlucht de vlieg hoogte van 400 meter niet te boven zal gaan. Dit om te voorkomen dat de machine met enigszins naar beneden gerichte neus on rechtmatig snelheid zal kunnen winnen. Even na 12 uur wordt de rode M.C.72 op een wagentje uit de hangar gereden. De weers omstandigheden zijn niet ideaal. Een bries vanuit het zuiden doet het wateroppervlak rimpelen; iets dat tijdens start en landing het uiterste van de concentratie en het vakman schap van Agello zal eisen. Desondanks besluit hij, dat de recordvlucht moet door gaan. De motor wordt nog éénmaal proefge draaid. Daarna worden de bougies verwis seld en wordt de olie ververst. Het is nu 14.30 uur. De M.C.72 wordt behoedzaam te water gelaten. Agello staat gereed. In zijn leren vliegkap heeft hij zoveel mogelijk watten gepropt om zijn oren te beschermen tegen Francesco Agello. het donderende lawaai dat de motor voort brengt. Van kol. Bernasconi en enkele kameraden krijgt hij nog wat laatste raad gevingen. Dan wurmt hij zich in de nauwe cockpit. Chefmonteur Viriglio van Fiat staat op de vleugel om Agello, die zich moeizaam in de cockpit kan bewegen, in de heup- en schoudergordels te sjorren. Zo worden man en machine tot één geheel samengesmeed. In het water staande helpers duwen de M.C.72 aan de drijvers een eindweegs het meer op. Dan wordt de reusachtige motor aangeslagen. Een oorverdovend gebrul, dat door de bergen aan de overkant van het meer wordt weerkaatst, overstemt alle andere geluiden. Het is nu precies 14.56 uur. Agello schuift de gasmanette naar voren en de Macchi M.C.72 begint zijn aanloop over het Gardameer. De sterke door de beide propel lers naar achteren geblazen luchtstroom ranselt het water dat, hierdoor opgezweept, een gordijn van schuim achter de startende machine veroorzaakt. Vierenzestig seconden vecht Agello met handen en voeten tegen het natte element. Dan is het ogenblik aange- 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 23