I Maatschets van de Macchi Castoldi M.C. 72. broken dat de machine zich uit het water verheft en op geringe hoogte vliegend snel verdwijnt in de nevel van het noordelijke gedeelte van het meer. Intussen zijn een aantal motorboten het meer opgegaan om in geval van nood snel hulp te kunnen bieden. Op twintig kilometer van het vertrekpunt legt Agello de machine in een stijle linker bocht, brengt hem dan op de vereiste vlieghoogte van 400 meter en begint in zuidelijke richting aan de eerste van de vier te maken runs, waarvan er twee in beide richtingen over het drie kilometer lange traject moeten worden gemaakt. Het aan zwellende gebrul doet de toeschouwers op de oever huiveren. De Macchi passeert de controlepost bij Manerba, een ogenblik later de precies drie kilometer verder opgestelde post bij Moniga. Ter hoogte van Montichiaro keert Agello de machine om de tweede run, nu in noordelijke richting, te maken. De eerste run geeft een snelheid van 705,882 km/u te zien. De tweede run is sneller. Agello vliegt uiterst nauwkeurig over de uitgezette baan. De waarnemers aan beide controle punten stellen vast, dat de racemachine niet meer dan 50 meter zijdelings van de vastge stelde lijn afwijkt. De tweede passage wordt afgelegd met een snelheid van 710,433 km/ u. Een korte pauze; het publiek houdt de adem in terwijl in de verte het gedreun van de machtige A.S.6 te horen is. Dan passeert Agello opnieuw Manerba om even later de controleurs bij Moniga het nakijken te geven. Bij het derde keerpunt haalt Agello uit voor een ruime bocht, niemand spreekt een woord. De zenuwen gieren door ieders keel. De voorlaatste run wordt ingezet, de snel heid stijgt tot ongekende hoogte. Zo snel is nog nooit een mens geweest: 71 1,462 km/u. Nu is het wachten op de laatste, beslissende run. Agello gaat er eens goed voor zitten, voorzover dat mogelijk is in de nauwe cockpit. Na de laatste bocht bij Montechiaro duwt hij de gasmanette helemaal naar voren, tot aan de nok. De Macchi loeit, schudt en trilt. Agello richt zich op de post bij Maner ba. Nog heel even; dan, plotseling is het voorbij. De vierde run heeft 709,444 km/u opgeleverd. Het record is royaal gebroken. Nog éénmaal moet Agello zich voor de volle 100% concentreren. Binnen enkele minuten moet hij de machine op de woelige golven neerzetten. Zijn kameraden kunnen hem dan in triomf op de schouders nemen. De spanning neemt toe. Zal Agello er in slagen de Macchi zonder ongelukken thuis te brengen? De landing verloopt gelukkig feilloos en men ziet hoe de piloot vanuit zijn cockpit vrolijk zwaait met een vaantje. In de motorboot, die in snelle vaart op de Macchi afstevent zit kol. Bernasconi die zijn onge duld, om Agello in de armen te sluiten, nauwelijks kan bedwingen. Agello wringt zich uit de cockpit en gaat schrijlings op de 24 I /OHOVOLMTE D* CO*i1 Al2i

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 24