Bob van der Stok zijn ervaringen in de jaren 1940-1945 een boeiend en zeer lezenswaardig boek onder de titel Oorlogsvlieger van Oranje. De belang stelling voor deze uitgave was dermate groot, dat in 1983 tot een tweede editie werd besloten, terwijl in 1987 ook een Engelse vertaling het licht zag. Dit boek vormt het nuchtere relaas van Van der Stoks grote inzet en moedig gedrag in de strijd tegen het Derde Rijk en zal de herinnering aan de veelzijdige persoonlijkheid van deze grote Nederlander ongetwijfeld levend houden. dr J.A.M.M. Janssen Bob van der Stok was tijdens onze opleiding tot vlieger in Soesterberg een markant figuur. Niet dat hij zoveel beter vloog dan Jan Bosch of Henk van Overvest, maar hij was ijshockeyspeler! Door zijnH.B.S. inZürich te halen was hij een sterke speler. Deze sport werd toen alleen in Den Haag op Houtrust beoefend. Omdat ik toen ook Hagenaar was, heb ik meerdere malen spannende wedstrijden mogen zien. Als jachtvlieger was Bob een fijne leider bij formatievliegen, bedachtzaam en rustig. Dit was van groot belang wanneer in formatie een looping werd gedraaid. Als je in de D.XXI te hard aan de knuppel zou trekken dan kon de kist weieens zijn eigen weg zoeken. In de eerste oorlogsdag op de 10e mei 1940 werd zijn machine en de mijne in brand geschoten terwijl wij er nog in zaten. Zijn machine brandde helemaal uit. Hij nam er rustig foto's van. In de oorlog was er in het begin enig contact, waarna hij ineens vertrokken was. Hoe en wat, is in zijn boek te lezen. Pas tijdens de TV-uitzending onder leiding van Koos Postema in de tachtiger jaren, heb ik kunnen zien hoe geweldig knap en geduldig hij valse documenten met alle stempels heeft kunnen maken. En dan zijn ontsnapping uit het krijgsgevangenkamp en toch daarna weer terug als jachtvlieger! Terecht vroeg een hooggeplaatste figuur tijdens die opnamen, waarom heeft deze man geen Militaire Willemsorde gekregen. Ook was er verwondering waarom hij niet tot bevelhebber van onze luchtmacht werd benoemd, tenzij natuurlijk hijzelf het niet zou hebben gewild. Vol energie heeft hij zijn medische studie weer opgenomen om dan te emigreren naar Nieuw Mexico, waar het Nederlandse artsendiploma niet werd erkend en hij het in het Amerikaans moest overdoen. Toen hij naderhand naar Californië ging, moest weer examen worden gedaan. Uiteindelijk in Hawaii werd hij verbonden met het hospitaal van revaliderende verkeersslachtoffers. Mijn overbuurman arts had daar het grootste respect voor, het valt niet mee om met die zwaar verminkten om te gaan. Jammer dat hij het jubileum van zijn 322 squadron niet meer meemaakt. Dop. 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 5