Vijftig jaar 860 Squadron, 15 juni 1943-1993 DE HEER S. FONTEIN De heer S. Fontein, winnaar o.a. van de museumprijs tijdens de laatste modelbouw manifestatie is overleden en op 24 februari j.l. gecremeerd. Eind vorig jaar had hij nog een prachtige Fokker T-V voor het museum gemaakt die een aparte plaats in een vitrine zou krijgen. Een verlies voor het museum maar bovenal voor zijn echtgenote en kinderen. Namens al zijn museumvrienden spreek ik mijn dankbaarheid uit voor wat hij voor het museum heeft verricht en wens ik zijn dierbaren die achterbleven alle sterkte toe. MUSEUMJAAR 1993 Vrijwilligers en museumpersoneel dank ik voor de inzet die is getoond tijdens de sluitingsperiode en ik hoop voor het museum dat het jubileumjaar 1993 een groot succes mag zijn. Bedenk echter dat het zonder U allen niet zal lukken. M. Botma, Directeur Militaire Luchtvaart Museum Is 320 het oudste vliegtuigsquadron van onze krijgsmacht en de MLD en 322 het oudste jachtvliegtuigsquadron (van de KLu), 860 squadron is ons oudste boordsquadron. In de afgelopen vijftig jaar heeft het een variëteit van taken gekend en daarom is het de moeite waard in vogelvlucht naar de 860-historie te kijken. De marineleiding begon reeds kort na haar aankomst in Londen plannen te maken voor deelname aan de oorlogvoering. Plannen die zeker nodig waren, nadat in de strijd tegen Japan de vloot nagenoeg was gedecimeerd. Bij die plannen voorzag men voor de MLD naast een walcomponent(Catalina's e.d.) een boordcomponent, dus vliegtuigen aan boord van vliegkampschepen. In het uitein delijk ambitieuze marineplan, dat een lange strijd tegen Japan veronderstelde, zouden lichte vliegkampschepen de kern van drie smaldelen moeten vormen, met aan boord jachtvliegtuigen en bommenwerpers, ver kenners. Personeel zou men uit bevrijd Nederland kunnen aantrekken. De aanloop tot dit plan werd in 1943 op bescheiden wijze ingezet door aan boord van Britse vliegkampschepen een aantal Nederlandse vliegers te plaatsen, die daar door op diverse operatie-terreinen actie zagen. Tegelijk werd gebruikgemaakt van de mogelijkheid om in de Fleet Air Arm een squadron in dienst te stellen, dat aan boord van MAC-schepen (=Merchant Aircraft Carrier) metSwordfish tweedekkers U-boten in de Atlantische Oceaan zou kunnen be strijden. De MAC-schepen waren tankers of graanschepen, die werden voorzien van een vliegdek en waarop een detachement Sword- fishes werd geplaatst; speciaal die verouder de, kwetsbare vliegtuigen, omdat zij uiterst betrouwbaar waren, gemakkelijk waren te vliegen, slechts een klein vliegdek nodig hadden en op de Atlantische oceaan geen vijandelijke vliegtuigen hadden te duchten. Door de 'goedkope' MAC-schepen en hun Swordfishes kon de z.g. 'gap' worden gevuld, waar geallieerde vliegtuigen van de wal opererend, niet konden komen en echte 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 8