wel geschikt voor laagvliegoperaties. Op zondag 17 september kreeg het squa dron tijdens de ochtendbriefing haar aan deel te horen in de operatie 'Market Garden'. Diezelfde dag nog moest een uur lang gepatrouilleerd worden tussen Schouwen en Tilburg terwijl een voortdurende stroom van Dakota's met of zonder zweefvliegtuigen overvloog met troepen en materieel bestemd voor de hachelijke en tot mislukken gedoem de operaties bij Arnhem. Tijdens een escorte van Dakota's richting Eindhoven werden in een gevecht met Focke Wulf FW-190 jagers waarschijnlijk twee FW-190's vernietigd. Het verblijf op Deanland kwam nu tot een eind. Vanaf dit veld werden 365 sorties gevlogen. Tijdens deze acties sneuvelden drie vliegers en werden er twee krijgsgevan gen gemaakt na te zijn neergekomen in vijandelijk gebied. Op 10 oktober 1944 vertrok het squadron naar het No. 18 Armament Practice Camp te Fairwood Common. Het offensief in Neder land was door het mislukken van de strijd bij Arnhem vastgelopen. Tot de voorbereiding voor het hervatten van de strijd in het voorjaar van 1945 behoorde de omscholing van 322 Squadron voor een taak bij de Tweede Tactische Luchtmacht (2nd TAF). Het squadron werd geoefend in het duik- bommenwerpen in samenwerking met een leger in het offensief. Begin november was het squadron weer compleet, nu op de nieuwe standplaats Biggin Hill. Hier werden de voorbereidin gen getroffen voor de oversteek naar het vaste land. De oude Spitfires Mk.IX's werden ingeruild voor de nieuwere Mk.XVI, een echte jachtbommenwerper met versterkte vleugels voor het meevoeren van bommen en raketten. Het toestel was eveneens voor zien van de nieuwste richtmiddelen. Op 30 december 1944 begon de verplaatsing naar Woesdrecht, maar door het slechte weer was het squadron pas op 3 januari compleet op het zwaar beschadigde vliegveld nabij Bergen op Zoom. Voor het eerst was het Nederlandse squadron op Nederlandse bo dem. VanafWoensdrecht kon op 4 januari 1945 de eerste missie worden gevlogen, een gewa pende verkenning in de buurt van Rheine. Deze gewapende verkenningensvluchten werden afgewisseld met duikbombardemen- ten. Zo kreeg Hellevoetsluis het zwaar te verduren van vele 250 en 500 ponders en werden bij Maassluis onderkomens voor twee persoons duikboten bestookt. Ook werden V-2 raketopstelling in de buurt van Hellendoorn gebombardeerd evenals een fabriek in Alblasserdam, waar vloeibaar zuurstof voor deze wapens werd vervaar digd. Weerstand in de lucht van de Luftwaffe was er nauwelijks meer, maar het afweervuur van de Duitsers werd steeds heviger. Daarom werd besloten de doelen zo laag mogelijk aan te vliegen, daardoor de trefkans van het Duitse afweergeschut te verminderen. Om niet te worden geraakt door de ontploffingen van de eigen bommen, werden de bommen voorzien van een 11 seconden vertragings buis. Dat deze vertragingsbuizen niet alle risico's uitsloten bleek wel toen op 28 januari kasteel Ruiterberg te Doorn werd aangeval len. Hierin was een Gestapo saboteursschool gevestigd. Enkele bommen explodeerden toen juist de volgende sectie er boven vloog. Van een van de toestellen werden de beide vleugels afgerukt en de Spitfire crashte in de bossen. Op 21 februari verhuisde 322 Squadron naar het vliegveld Schijndel, dat in enkele weken uit de grond gestampt was door een moeras sig gebied op de ergste plaatsen op te vullen met zand en daarover een startbaan van PSP- platen aan te leggen. Vanaf dit provisorische vliegveld waren op een goed moment 9 squadrons actief. Veel missies stonden nu in het teken van ondersteuning van de grond troepen. Zo was 322 betrokken bij operaties als Veritable, Grenade, Blockbuster, Plun der, Varsity, Quick Anger, Cannot shot en Cleanser. Op 18 april 1945 streek de gehele 132 Wing, waaronder 322 Squadron neer op Twenthe. In grote formaties werd naar de vijand opgetrokken nadat de Canadezen bij Ol denburg op felle tegenstand waren gestuit. 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 11