Slechts twaalf dagen bleef het squadron op Twenthe. Op 30 april werd naar de Duitse basis Varrelbusch verhuisd. Deze basis verkeerde in een zeer slechte staat, zodat het veel moeite en improvisatie kostte om dit veld weer enigzins bewoonbaar te maken. De dagen daarop werden nog een aantal missies gevlogen, maar op 8 mei 1945 was VE-day (Victory Europe) een feit. Diezelfde dag nog werd een indrukwekken de luchtparade gehouden. Ten gevolge van de operaties verloor het squadron in de laatste maanden van de oorlog meer vliegers dan in de VA jaar daarvoor, toen in en vanuit Engeland werd gevlogen. Tien vliegers verloren in deze periode hun leven voornamelijk door de hevige Duitse luchtafweer. Een nieuwe periode brak aan. De oorlogs druk viel weg en de vliegers namen deel aan verschillende parades. Op 2 juli moeste het squadron nog een keer verhuizen en wel naar de basis Wunstorff. Ook hier waren de activiteiten nihil. Na een verblijf van 3 maanden op Wunstorff vertrok op 1 oktober 1945, 69 man grondpersoneel naar Neder land. Daarmee was de ontbinding van 322 Squadron begonnen. De Spitfires werden teruggevlogen naar Las ham, Engeland, waar de toestellen werden gestript en verschroot. Het 322 Squadron was 'reduced to a number only'. DE INDIË PERIODE In Indië waren kort na de tweede wereld oorlog ernstige problemen ontstaan, zodat de regering besloot de luchtstrijdkrachten aldaar te versterken. Hiertoe werd op 27 september 1946 bij Koninklijk Besluit de 322ejachtvliegafdeling opgericht. Het squadron kreeg tot taak de activiteiten van het 120 Squadron ML-KNIL te Semarang op Java over te nemen. De voorbereidingen daartoe vonden plaats bij de Jachtvliegschool op Twenthe. Aller eerst werden een 35-tal Spitfires Mk.IX uit Engeland overgevlogen, waar na een grondi ge inspectie, met het trainingsprogramma kon worden begonnen. Een klein jaar na de her-oprichting werd afscheid genomen van Twenthe en op 10 september 1947 ving het eerste gedeelte van de lange tocht aan met een rit in 3-tonners naar Rotterdam, waar werd ingescheept op de 'Sloterdijk'. De vliegtuigen, 20 Spitfires Mk.IX, waren rechtstreeks vanuit Engeland met de S.S. Roti naar Indië verzonden. Na een reis van vier weken arriveerde het squadron in Tandjong Priok, waar de in kisten verpakte Spitfires inmiddels al waren aangekomen. Op 23 oktober 1947 begon de opbouwploeg met de eerste Spitfire. De opbouw zou niet van een leien dakje gaan, daar de toestellen door het transport over zee door vocht te lijden hadden gehad. Op 10 november 1947 echter koos de eerste Spit het luchtruim voor een testvlucht. In de maand december waren al zo'n 9 Spitfires gereed en vertrok de A- flight naar het vliegveld Kalibanteng bij Semarang. De activiteiten beperkten zich echter tot verkenningen, escortes en het zo nu en dan optreden tegen bestandschendin gen. Ruim een jaar duurde deze situatie voort, tot half december 1948 de komende Tweede Politionele Actie het squadron activeerde. Op 17 december moest de basis van air cover worden voorzien tegen vijandelijke verrassingsaanvallen. Het veld was nu een verzamelplaats voor een groot aantal toestel len van de ML, zoals Mustangs, Kittyhawks, Mitchells en Dakota's. In de vroege ochtend van 19 december werd vanuit Kalibanteng middels een verrassingsaanval het vliegveld Plagoewo bij Djokjakarta door paratroepers bezet. 322 Squadron verleende air-cover en vernietigde de Republikeinse wereldzender ten zuiden van Solo. Na 14 dagen waren door 322 zo'n 80 opdrachten uitgevoerd, in totaal 186 sorties. Gedurende de hele poli tionele actie vloog het squadron 685 opera tionele sorties met daarnaast nog de nodige oefenvluchten. Halverwege 1949 boekten de vredesbesprekingen enig resultaat en nam de activiteit af. De nadruk kwam nu te liggen op het escorteren van Dakota's, die voedsel- en medicamentendroppings uitvoerden bo ven buitenposten van het leger. Ook door 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 12