De Seafury Squadron samengevoegd tot'645 Squadron' dit i.v.m. de komst van de F-16. Het Starfighter tijdperk liep op een eind. In juni en juli 1980 werden de eerste honderdvier's overgevlogen naar Turkije en met ingang van 1 augustus 1980 kwam er een eind aan de operationele status van de Leeuwarder Star- fightersquadrons. DE F-16 PERIODE Na 1 augustus 1980 was de eerste groep vliegers die bestemd was om 322 weer op een operationeel peil te brengen met de F-16, begonnen met de conversie bij de T.C.A. Op de 11de van de 11de werd de eerste F-16 voorzien van een 'Polly Grey' op de staart en daarmee was de eerste 322 F-16 ingelijfd. In januari 1981 was de conversie beëindigd. Ondanks de ondervonden moeilijkheden wist men toch binnen de gestelde tijd gereed te zijn: op 1 mei 1981 was 322 Squadron weer operationeel. De taak van het squadron was nu een dubbele, naast de luchtverdedi ging moest ook het aanvallen van grond doelen worden uitgevoerd. Inmiddels vliegt het squadron al weer 12V2 jaar met de F-16 en ziet het er naar uit dat, na de komende update, tot ver in de volgende eeuw door weer nieuwe generaties jachtvlie- gers, met de F-16 zal worden gevlogen. Een viering van 75 jaar 322 Squadron met F- 16 in 2018? Hans Berfelo Bron: 40 jaar 322 Squadron: samenstelling F. Appeldorn. Div. artikelen en publicaties. Ons museum heeft een Seafury. Reden om eens nader op de geschiedenis van dit unieke boord-jachtvliegtuig in te gaan. De Britse vliegtuigfabriek Hawker is zonder meer op de meest eervolle wijze de lucht vaartgeschiedenis ingegaan met het bouwen van jachtvliegtuigen. De naam Hawker Hurricane is alom bekend, zo ook de ontwerper Sydney Camm. De Hurricane ontworpen in 1933 was een paar jaar ouder dan de Spitfire, doch het was de Hurricane die in The Battle of Britain meer vijanden neerhaalde dan de Spitfire. De Hurricane mocht dan wel wat langzamer zijn, maar zijn vliegeigenschappen, zijn incasseringsvermo gen en wendbaarheid werden zeer geprezen. Sydney Camm had na het werk aan de Hurricane niet stil gezeten. Reeds in 1936 zette hij en zijn team zich aan de tekentafels om een jager te bouwen, geheel van metalen constructie, die alle andere jagers achter zich moest kunnen laten. Dat hing uiteraard ook af van de te installeren motor. Nu waren er in het VK op dat gebied diverse ontwikkelingen aan de gang. Bij Rolls Royce was het de Vulture, een motor met 24 cilinders in X-opstelling met 2 inlaat- en 2 uitlaatkleppen per cilinder en een aanjager met als doel deze te installeren in hoogvlie gende zware bommenwerpers. In beginsel moest deze motor minstens 2000 pk produ ceren. Daarnaast had Rolls Royce een nog krachtiger motor in ontwikkeling de Eagle. (NOOT: Dit is anno 1936; in de autoindus trie past men maar sedert enkele jaren de meerkleppen techniek toe!!!) Napier, bekend om zijn opgevoerde moto ren was tezelfdertijd begonnen aan de Sabre, een schuiven-motor met 24 cilinders, doch in H-opstelling, die het zelfde vermogen moest kunnen ontwikkelen en ook op grote hoogte grote kracht moest kunnen geven. Ook de Bristol fabriek had een motor met gelijke prestaties in ontwikkeling, n.l. de Centaurus, een schuiven-stermotor met 18 cilinders, die door de 'ademhaling' te laten geschieden door schuiven, uiterst soepel en 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 18