Pilot officer Prune, een unieke vlieger van weleer In de donkerste dagen van de Tweede Wereldoorlog werd iedere oppepper gewaardeerd. Een van die oppeppers was het door de R.A.F. uitgegeven blad TEE EMM, waarin Pilot Officer Prune een hoofdrol speelde en door zijn fratsen en sukkeligheden veel tot de 'overwinning' heeft bijgedragen. Hieronder meer over TEE EMM en Prune. HOE HET BEGON Meteen na het uitbreken van de oorlog, in september 1940, werd er op het Air Ministiy in Londen een behoefte gevoeld de kwaliteit van het vliegend personeel op peil te hou den. Dat was meteen nodig, want velen die dienst namen als vlieger namen het met de vliegdiscipline niet zo nauw. De instelling van het Empire Air Training Scheme, waar mee de Royal Air Force in korte tijd een mammouth grootte moest krijgen, gaf extra reden allerhande mogelijkheden aan te pakken om de vliegveilgheid te bevorderen. Zo werd er gedacht aan een Training Memorandum waarin gemaakte fouten kon den worden gepubliceerd en gedachten werden weergegeven om fouten te voorko men. Moest het een zakelijk pamflet worden of moest het op een luchtige wijze worden opgezet? Men koos een humoristische aan pak, reeds voor de oorlog gebruikt in Amerika bij de USAAF en USNavy, o.m. voor de publicaties 'Through the Overcast' en 'Safety in Flight', waarin 'CloudyJoe' met zijn domheden de lezers wijzer moest maken. Aldus kwam het Training Memorandum: TEE EMM. Maar wie kon het de toegedachte inhoud geven? Door toeval vond men major A.A. Willis van de Royal Engineers. Hij was bekend geworden als A.A. door zijn humo ristische schetsen en caricaturen in het immer met Britse humor en keurige hekel gedrenkte blad PUNCH. Daarnaast schreef hij ook toneelstukken. Zijn wil om echt wat effectiefs voor de oorlogsinspanning te doen had zich tot dan beperkt tot het leiden van een Home Guard groep van een dorp ten zuiden van Londen. A.A. nam met beide handen de uitnodiging aan om zich in een R.A.F. (Volunteer Reserve) pak te steken. Voor de goede orde doorliep hij een volledi ge keuring, waarbij het Aircrew Selection Board, niets wetend wat zijn toekomst zou zijn, het onbegrijpelijk vond, dat hij hele maal geen zin had om vlieger te worden en daarvoor ook niet geschikt zou zijn, daar hij bij de diverse proeven een lage 'S' haalde. De commissie was steeds heel dociele en thousiaste jongelieden gewend, maar werd wat wanhopig door de snedige antwoorden, die Willis steeds gaf. Op een gegeven moment leek hij bloed onder de nagels van de voorzitter te trekken. Die wilde het gesprek afronden en vroeg hem: 'I cannot believe you want to join the Air Force seriously. What have you done as playwright, whatever that is'. Willis antwoordde wat verbaasd: 'For some fourty months we have a show running in the West End called 'Ten Minutes to Alibi'. Wanhopig keek de voorzit ter naar zijn leden en vroeg: 'Where the heil is alibi'? Er volgde een pijnlijke stilte. Een flight lieutenant, secretaris van de commissie legde fluisterend uit, dat 'alibi' niets met aardrijkskunde had te maken. Een aanbeve ling van een air marshal gaf de doorslag. Aldus werd A.A. in de rang van pilot officer (tweede luitenant), met de mogelijkheid om nog eens flight lieutenant (kapitein) te wor den in december 1940 ingedeeld bij Trai ning op het Air Ministry met de opdracht het maandblad TEE EMM te produceren. Mid- 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 21