Command in dat eerste jaar van de oorlog gemeengoed geworden. Dat was zo nodig, omdat je dan in een cockpit gemakkelijker zat. Een ander argument was dat zo de draad van de intercom gemakkelijker was te gelei den. Naar zeggen werd er op een veld eens een inspectie gehouden, waarbij alle 'fighter- boys' keurig stonden aangetreden met bo venste knoop van hun jas open. Gevolg was dat de inspecterende autoriteit zich zo 'ongekleed' voelde, dat hij zich terloops omdraaide en ook zijn bovenste knoop los deed. Prune antwoordde daarop meteen. Prune was de enige op de parade die zich aan de regels had gehouden. De navigatie van de jachtvliegers liet erg veel te wensen over. Sommigen zeiden over een kompas: 'It is only good to scrape the mud of your shoes'. TEE EMM drong in allerlei vormen aan op betere navigatie, zeker nadat een offensieve patrouille over Frankrijk door een navigatiefout van de leiders vele mijlen van het operatieterrein was uitgevoerd. Prune was er als de kippen bij om in TEE EMM zijn bevindingen daarover weer te geven. Als wingman had hij vele keren gezegd, dat ze fout waren, maar trouw als hij was, had hij zijn leider gevolgd. Die werd natuurlijk met The Order of The Irremo vable Finger begiftigd. Prompt erna werden diverse 'refreshers' in navigatie gehouden. Ook de RT-discipline liet te wensen over. Te veel werd over de radio gesproken, ja, zelfs bij bevolen radiostilte, zodat de Duitse luisterstations tijdig alarm konden maken en jagers de lucht in konden sturen. Sommige squadron commandanten maak ten er ook een gewoonte van bij terugkeer via de verkeerstoren door te geven hoe zij hun bacon-and-eggs wilden. Prune reageerde meteen met een stukje opvoedende humor erop. Schietdiscipline was een onderwerp, dat aandacht vroeg. Tijdens the Battle of Britain klaagden vliegers, dat zij te snel zonder ammunitie raakten. Met de 7,92 mm Brow ning mitrailleurs die ca. 1200 schoten per minuut deden, kon men met maximum 320 tot 350 patronen ca 18 seconden vuren. Te vaak werd te vroeg en te lang gevuurd. Prune vuurde echter op tijd of laat, zodat hij meer vijanden neerhaalde en soms ook nog met wat patronen terugkwam. Dit probleem werd meteen onderkend en vliegers werden nader geschoold afstanden beter te leren schatten. De productie van gyro-gestabili- seerde richtmiddelen werd versneld. Nog een zaak, die Prune na aan het hart ging, was dat nagenoeg iedere jachtvlieger bij een melée met de Luftwaffe overdreven claims indiende over neergeschoten vijanden. Niet alleen dat soms mis was geschoten waarbij de vijand capriolen had uitgehaald die de indruk gaven dat hij was afgeschoten, er waren ook vele voorvallen, dat meer dan één Spitfire of Hurricane op een vijand had gevuurd. Prune gaf op een lollige wijze aan hoe dat te vermijden. Op het hoogtepunt van The Battle of Britain zou de R.A.F. daarom meer dan 180 Duitsers hebben neergehaald. In feite waren het niet meer dan 61De ciné- camera, die later met de wapens mee schoot, bracht hierin grote verbetering. Overigens wist de R. A. F. leiding al heel gauw, dat er niet zoveel Duitsers naar beneden waren ge haald; men gaf echter geen correctie om de bevolking niet teleur te stellen en om eigen gezicht te redden. PO Prune bleek echter niet alleen aan Fighter Command te zijn gebonden. Zijn bovenna tuurlijke gaven deden hem tegelijk bij de andere commando's van de Royal Air Force zijn. PRUNE BIJ BOMBER COMMAND Bij Bomber Command was het even wen nen. Geen vliegtuigen die als sportwagens konden worden bestuurd, geen loopings noch andere toeren meer, maar zware viermotorige kisten, die nog zwaarder stuur den dan een vrachtwagen, met een beman ning die allerhande taken had. Niet meer het knusse gedoe van zegge 24 vliegers in een squadron, maar nu een 150 man aircrew in een squadron, dat veelal 's nachts vloog en nog eens zo'n aantal mannen van de grond dienst. Prune' s bemanning bestond uit de navigator Flying Officer Fixe, Sergeant Backtune de 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 25