telegrafist, Sergeant Straddle, de bombardier en de sergeants Winde en Burst, de lucht- schutters. De mecano kreeg geen naam. Die was niet belangrijk genoeg, omdat hij 'toch alles goed deed'. Wie alsnog een lid van de bemanning was, was 'George' de automati sche piloot, die in TEE EMM menselijke eigenschappen kreeg toegedacht en zijn naam voornamelijk aan TEE EMM had te danken. Prune vond George zo betrouw baar, dat hij besloot 'tijdens de reis naar Duitsland' wat verloren slaap in te halen in zijn speciaal daarvoor aangebrachte kooi. Natuurlijk moest er juist dan wat fout gaan, dat tot bezinning moest leiden. Een ieder van ons kent wel de Gremlin. Dat waren/zijn kleine duivelse schepseltjes, die de mens en speciaal de Britse aviateur in vele vormen kunnen pesten. De Gremlins wer den natuurlijk in TEE EMM naar voren gehaald, speciaal wanneer een bemannings lid dacht' dat hij iets goed gedaan had, maar naar achteraf bleek anders was uitgevallen. Een Gremlin kreeg dan meestal de schuld. Zo hebben Gremlins talloze malen op kompassen gezeten, waardoor vliegtuigen de weg kwijt raakten. Zij kregen ook de schuld als een navigator ineens zijn naviga- tieliniaal niet kon vinden, of een schutter plotseling zijn wapens ongewild vuurde. Maar net zoals Prune een Franse neef had, zo moesten de Gremlins ook familie hebben. En zo ontstonden de Marcolins, die het speciaal op de telegrafisten hadden gemunt. Slechte afstemming van de befaamde Mar coni ontvanger was aan de Marcolins te wijten, die tussen de bladen van de variabele condensator zaten. Een sleepantenne, die voor het landen niet was ingehaald en over het erf van een boerderij een spoor had nagelaten en de inwoners had doen schrikken, was te danken aan een Marcolin. Die had de borg van de antennerol weer los gemaakt Bij de bombaimers waren regelmatig Grem lins op bezoek. Bommen dienden boven vijandelijk gebied op scherp te worden gesteld. Dat gebeurde door op een paneel de schakelaars om te zetten, waardoor de veiligheidsdraad in het bommenrek door een pal werd belemmerd bij het afgooien met de bom mee te gaan. Legio keren kwamen vliegtuigen terug, die beweerden, dat zij hun bommen goed hadden geworpen en zelfs aanslagen hadden gezien, terwijl de veiligheidsdraden bij terugkeer niet meer aan het rek hingen. Dat kon alleen maar betekenen dat de bommen op de grond terecht waren gekomen zonder te ontploffen een zaak die overigens ook nu nog de Explosieven Opruimingsdiensten bezig houdt. In gelijke mate kwamen, zoals hier eerder is gemeld, 'gunners' in het TEE EMM 'nieuws'. De uitdrukking Tail-end Charlie zou door hen zijn ontstaan, die in de staartkoepel uren lang opgevouwen zaten, bevroren van de kou en feitelijk heel erg 'alleen op de wereld' waren. Had een schutter in die benarde positie de deuren van zijn koepel niet goed dicht, dan kon het gebeuren, dat hij in de hitte van een aanval zich zo tegen de deuren had afgezet, dat hij zich ineens in de 'frisse buitenlucht' bevond. Als hij dan nog de tegenwoordigheid van geest had zijn parachute bij zich te hebben en te gebruiken, dan mocht hij bij de Duitsers 'op vacantie'. Verlaat-rol, nl. bale-out- en dinghydrill kregen zeker aandacht. Zo lag Prune een tijdje ziek-te-bed met een hersenschudding, daar hij bij zo'n oefening zo geconcentreerd bezig was geweest, dat hij pardoes uit zijn Lancaster sprong, denkend dat het 'echt' was, doch op de betonnen vloer terecht kwam. Vliegtuigherkenning speelde vanzelfspre kend een belangrijke rol, want hoeveel malen is het niet voorgekomen, dat op eigen vliegtuigen werd geschoten. Dus ook een reden om daaraan aandacht in TEE EMM te besteden. PRUNE BIJ COASTEL COMMAND Coastal Command gaf volop stof voor TEE EMM. Nu was het zo dat de bemanningen minder op de voorgrond wilde treden, zoals 'fighterboys'. 'Coastal gents' waren er trots op met vliegboten, 'kipper-kites' te vliegen, waarin zij als het ware hun hele huishouden meenamen. 26

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 26