Naast Waff Winsum waren er echter ook in TEE EMM dames te zien, die uitblonken door hun (ro)buuste figuur. THE ORDER OF THE IRREMOVABLE FINGER Aanleiding tot de instelling van The Order of the Irremovable Finger kwam voort uit het feit dat vele mensen zich willen laten bedotten, of tegen beter weten in 'fratsen uithalen'. Zo kreeg menig vlieger The Order, omdat hij zijn onderstel vergat neer te laten voor de landing, daarvoor gewaarschuwd was en aan de verkeersleiding zei, dat hij heus niet zo stom was, waarna hij zijn vliegtuig danig beschadigde. Daarnaast wa ren er legio voorvallen, die de moeite waard waren om spelenderwijs onder de aandacht van het vliegend-volk te brengen. Daarmee kreeg TEE EMM een voornaam deel in de z.g. Accident Prevention en Flight Safety van de Royal Air Force en daar buiten. Voluit heette die onderscheiding The Most Highly Derogatory Order of the Irremovable Finger. Uiteraard was Pilot Officer Percy Prune Patron, oftewel beschermheer (ja, in verband met het plechtige van de Order moest zijn voornaam erbij). De stukjes waarin Prune een rol speelde, werden weldra Pruneries genoemd en een hoogtepunt van Pruneries werd de Order of The Etc. Etc., die in maart 1942 werd gelan ceerd en terstond een succes was. Sedertdien werd per maand een aantal lieden de Order verleend. Vele ancedotes werden vrijwillig ingezonden. Namen wer den niet genoemd, maar soms konden betrokkenen heus wel gissen waarom het ging. Enkele voorbeelden: 'The M.H.D.O.I.F. has been awarded to Air Craftman 1st class - for literally Guming Up the Works. This Air Mechanic, when refilling the coolant system of a Kittyhawk with glycol (anti freeze), did so from a tin marked 'Shellac Varnish, and seemed surprised to discover the tin actually contained Shellac varnish.' 'The M.H.D.O.I.F. has also been awarded to Wing Commander - for wanting it to get quite clear. While acting as Duty Wing Commander he asked Ops about certain aircraft and was told that they were not available as they were On Daily Inspec tion. To this he replied: 'O.K. and how often do these have to be done?' 'The M.H.D.O.I.F. has also been awarded to Pilot officer - for not Having a Clue. This pilot landed at Airfield X. and told the Flying Control he needed fuel. When ques tioned by the Duty Engeneer Officer he was unable to say what Mark Spitfire he had, XIV or a XVI; whether his fuel was 100, 130 or 150 grade; or what his permissible boost (=powersetting) was. All he knew was that he had been told to land at airfield X. if short of fuel, but even this unexpected gleam of intelligence was dimmed immediately, him asking if airfield X was anywhere near'. Op vele vliegvelden begon men,zoals ge zegd, eigen MHDOIF's in te stellen, ook al omdat men het opvoedende karakter ervan inzag, want een ieder bij de vliegerij kon wel eens 'uitglijden'. The Order kreeg op enige bases zelfs een eigen 'gezicht'. Het werd een 'plak' in lood met daarop de uitstekende vinger, omhoog wijzend en daaronder de leus 'Dieu et mon Doigt'Het draaglint was zwart (vanwege de uitdrukking 'putting up a black'). Het werd prompt in TEE EMM vermeld. Hierna dan enige voorvallen van 'toen', tijdens de opleiding of bij Nederlandse eenheden die zeker voor The Finger in aanmerking kwamen. - De vlieger van een Anson op een oefen- vlucht bommenwerpen, die maar niet begreep, dat er een ander vliegtuig in zijn weg was boven het oefendoel en zijn leerling bombardier loofde dat hij zo goed bommen wierp. Die deelde echter mede, dat hij alleen maar proefruns had gemaakt. De inslagen kwamen van dat lastige vlieg tuig. - De vliegtuigcommandant van een Hud son, die na een aanval op schepen in de 28

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 28