50 Jaar 322 squadron DE VORMING Na de capitulatie in mei 1940 werden praktisch alle overgebleven vliegtuigen van de Militaire Luchtvaart door het eigen personeel vernietigd. Veel militairen ont snapten naar Engeland. De uit Nederland ontsnapte vliegers werden ingezet op ver schillende RAF eenheden, terwijl bovendien voor vrijwilligers de mogelijkheid kwam bij de RAF de opleiding tot vlieger te volgen. Het was Z.K.H. Prins Bernhard die hierin een belangrijke rol heeft gespeeld. Het gelukte de Prins eind 1940 toestemming te verkrijgen voor de opleiding van 24 vrijwil ligers. In deze periode ging ook de gedachte groeien over het vormen van een uitsluitend Nederlands squadron binnen de RAF. In maart 1942 werd door het hoofd van het Bureau Luchtvaart een voorstel op tafel gelegd bij het Air Ministery, om te komen tot een Nederlandse flight binnen een Engels squadron. Deze flight zou dan later, nadat voldoende vliegend en grondpersoneel be schikbaar zou zijn, uit moeten groeien tot een volwaardig, geheel Nederlands squa dron. No. 167 Squadron bleek een goede basis en rond juli 1942 arriveerden de eerste Neder landse vliegers. Het squadron was kort hiervoor (april 1942) gereactiveerd en had tot taak het verzorgen van de luchtverdediging rondom de vlootbasis Scapa Flow, het beschermen van in de omgeving varende konvooien en het uitvoeren van scheeps- verkenningen. Het squadron was hiertoe uitgerust met de Spitfire Mk.Vb. Rond oktober 1942 werd No. 167 Squadron gestationneerd te Ludham in Norfolk. Van hieruit werden fightersweeps gevlogen, bommenwerpers geëscorteerd en Low Level Attacks gevlogen op gronddoelen in vijande lijk gebied. Op 21 mei 1943 werd het squadron overge plaatst naar Westhampnett in Zuid Enge land. Tegerlijkertijd werd op hoog niveau onderhandeld over de totstandkoming van een 'Dutch Squadron', waarbij het benodig de personeel steeds het grootste probleem was. De oplossing werd gevonden bij de Prinses Irene Brigade, voor 113 functies bij het grondpersoneel gaven 122 vrijwilligers zich op. Op papier kon men inmiddels ook beschikken over voldoende vliegers, zodat niets een eigen (Dutch) Squadron meer in de weg stond. Dankzij de bemoeienissen van velen, maar in het bijzonder die van Z.K.H. de Prins der Nederlanden en de persoonlijke betrokken heid van de Commander in Chief Fighter Command, gaf het Air Ministery toestem mingvoorde oprichting van een Nederlands squadron. Op 12 juni 1943 verhuisde 167 Squadron naar de vliegbasis Woodvale, noord van Liverpool. Die dag werd dit squadron opgeheven en ging het over in 322 (Dutch) Squadron RAF. Het squadron beschikte over 18 Spitfires Mk.Vb. De kisten van 322 Squadron voerden Engelse roundels en de van 167 Squadron overgenomen VL registratie. Bovendien waren zij gemerkt met oranje driehoeken en kreeg elke kist zijn eigen naam. Het belangrijkste doel van het verblijf op Woodvale was het kweken van een goed geoefende eenheid. Eind juli 1943 deed een nieuw squadronlid zijn intrede: Sgt-vlieger Polly Grey. De operationele waarde van deze nieuweling was nihil, maar zijn morele steun daarentegen verbluffend. Besloten werd Polly Grey tot mascotte te maken van 322. Samen met de spreuk 'Niet praten maar doen' vormde de grijze roodstaart papagaai alras het squadronembleem. DE OPERATIES Op 24 december 1943 kreeg men te horen dat Hawkinge, direct gelegen aan het Nauw van Calais, het nieuwe nest zou worden. Hier zou het Belgische 350 Squadron wor- 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 8