Op het erf lagen diverse vliegtuigdelen opgestapeld van wat ongewtijfeld eens een MIG-15 was geweest. en gerookte palingen, elk zo'n zeventig centimeter lang! Roman had het probleem van de weg uitgelegd aan oom Izydor en deze had een simpele maar doeltreffende oplossing: rij gewoon naast de bestaande weg door het grasland, dat is wel redelijk vlak. Iets gerustgesteld zeiden we 'nazdrowi' bij de tweede vodka. Iets ongeruster werden we toen de beide Peters en Anton om tien uur nog niet terug waren. Ook om elf uur nog geen Peters en Anton. Aangezien de dichtstbijzijnde hotels in Torun waren en het nog een uur rijden was naar Torun, begonnen we ons ook een beetje zorgen te maken over onze slaap plaatsen. Even opbellen om te reserveren of om te informeren naar ons satelliet-team ging niet, want in het dorp Bartoszewice was geen enkele telefoon. Uiteindelijk om half twaalf verschenen onze mannen met de motor. De 'vierzig' kilometer bleken 92 kilometer landwegen te zijn. Om één uur woensdagnacht arriveerden we bij een hotel en zowaar ze hadden nog kamers, sterker nog, we konden nog een slaapmutsje nutti gen aan de bar. Een dag van 18 uur zat erop maar gezien de werklast van de volgende dag werd besloten om zeven uur weer op te staan. 's MORGENS OM VIJF UUR IN DE KERK! Het hotel lag aan de rand van een groot plein met in het midden een kerk. Dat bleek woensdagmorgen om vijf uur, toen ieder klaarwakker uit het hotelraam hing en nog wat duf staarde naar een menigte van enkele honderden mensen die rond een podium stonden, waarop een Rooms Katholieke priester een dienst hield. Tussen de kaarsen op het altaar ook een microfoon welke zijn gezang versterkte tot meer decibels dan goed is voor een mens die probeert te slapen. Rond acht uur stonden we met Roman alweer bij oom Izydor en Katarzyna op het erf. Behalve Kapt. John van de Berg, die was

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 10