gemachtigd strategisch materieel uit te voe ren. Inventieve Anton had wel een oplossing. Hij zou als werknemer voor een paar dagen in dienst treden bij een expediteur die wel de benodigde vergunning had, en zodoende namens deze firma wel gemachtigd zijn de MIG uit te voeren. Even Warschau bellen! De truc scheen te lukken, maandag om negen uur kon Anton de machtiging en de papieren dat hij in dienst was van een firma, in Warschau ophalen. D it hield in, dat we pas maandag om één uur weer naar de douane in Torun konden. Gedurende het weekend werd de tijd gedood met wat 'sight seeing'. Torun heeft zo'n 200.000 inwoners en de eerste gebouwen dateren uit het jaar 1231. In 1264 verkreeg het zijn stadsrechten. Torun ligt aan Polen's grootste rivier de Wiszcva, die nu gedeeltelijk verzand en onbevaarbaar is, en was een overslag- en handelstad op het knooppunt van de oost-west route naar Pruissen en van de zuid-noord route naar havenstad Gdansk. Ondanks de dertienjarige oorlog tegen de Teutoniërs, om Pommeren en Pruissen weer bij Polen te voegen, zijn veel van de oude stadswallen en poorten nog intact. In deze stad werd de bekende astronoom Nikolaus Kopernicus geboren. Op het idyllische plein tussen het stadhuis en de kerk staat zijn standbeeld. De eerste steen hiervoor werd gelegd in 1809, op initiatief van de graven van het 'Hertogdom Warschau'. Door het plotselinge uiteenvallen van het hertogdom, is het jaren bij die ene steen gebleven. Pas in 1853, ter ere van de 410de sterfdag van de astronoom, werd het afgebouwd. KABOUTERS VAN EEN METER 's Maandags om twee uur meldde Anton zich terug uit Warschau met de benodigde papieren en vertrokken we naar het douane depot. Maar het zou nog tot zeven uur 's avonds duren voordat alles in orde was. Na een gemeenschappelijke maaltijd en het uitgeven van de laatste berg zloty's, zouden we dan eindelijk de volgende morgen om zes Om 5.00 uur 's ochtends werd hier een kerkdienst gehouden. 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 12