uur vertrekken. De rit naar de grens verliep zonder proble men. Alleen werd nog even gestopt omdat één van ons zonodig nog een tuinkabouter van een meter hoog moest kopen - en ik maar denken dat kabouters klein waren! Via diplomatieke kanalen was ons voor de terugreis, die gepland was op vrijdag, dezelf de vrijgeleide beloofd. Het was nu dinsdag, onze vertraging was doorgegeven aan de ambassade en we hoopten dat alles net zo vlot zou verlopen als de heenreis. Aangeko men bij de grens parkeerden we de Alk en de Queen aan het eind van acht kilometer, drie rijen dik, wachtende vrachtauto's en togen met de VW- trans por ter naar het grenskan- toor. Nee, de poolse douane wist van niets! Niet goed wetend wat te doen, stonden we wat beduusd te kijken met in gedachten een grenspassage die drie dagen zou gaan duren, toen plots een man, in groen uniform met vier sterren op de schouder, naar ons toe kwam. 'Aha', hij had ons afgelopen vrijdag 'erwartet'. Na een kort overleg van deze beambte van de poolse grenspolitie en de douane, vertrokken twee combi's met blau we zwaailichten om het transport langs de rij wachtende vrachtwagens te loodsen, tot aan de grens. Vol goede hoop toonden we de zo moeilijk verkregen documenten aan de douane. Murphy was nog steeds bij ons, want na wat bladeren in de stapel zei hij, dat het hem speet, maar de papieren waren 'nie dobry', 'nicht in ordnung', kortom, niet goed! Het bleek allemaal nogal mee te vallen. Er moest bij een expediteur een nieuw document opgemaakt worden - kosten 180 duitse mark. De man met de vier sterren verscheen plotseling weer op het podium: of de Hauptmann Van de Berg even naar Holland kon bellen, hij had het nummer. Murphy weer, er was een F-16 gecrashed en of de bergers maar zo snel mogelijk naar huis wilden komen - geloof me, wij wilden dat al vier dagen. EEN LEKKER GLAS HOLLANDSE MELK Zonder problemen arriveerden we 's avonds om acht uur in Storkow. 'Aha, die Hollan der', ook zij hadden ons vrijdag 'erwartet'. Na weer een nacht in de 'NVA Bunks' reden we de volgende dag 's avonds om zes uur, zonder dat er ook maar iemand naar ons keek of aanhield, en zonder een file vracht wagens te hoeven passeren, Nederland binnen. Toen ik 's avonds om elf uur thuis kwam en een, als souvenir meegebrachte fles vodka op tafel zette, zei m'n vrouw: 'Moetje er een borrel van?' 'Nee', antwoorde ik, 'geef mij maar een glas melk!' Henny Teunissen SQUADRON 860, 1943-1993 Onder de titel'Squadron 860, 1943-1993 in 50 jaar van Stringbag tot Fly by Wire', verscheen een boekwerkje, waarin een aantal schrijvers, ieder een periode uit die 50 jaar beschrijven. Het is niet alleen bij een stuk geschiedschrijving gebleven, doch ook ach tergrond informatie wordt gegeven door diegenen, die het zelf hebben meegemaakt en uiteraard worden een aantal anekdotes vermeld. Dit zeer lezenswaardige boekwerkje begint bij het ontstaan van 860 Squadron en het in de vaart brengen van twee Nederlandse 'Merchant Aircraft Carriers'. Als leidraad worden de verschillende vliegtuigtypen ge nomen, waarmee 860 in de afgelopen 50 jaar heeft gevlogen. Het boekje is ruim voorzien van (zwart/wit) foto's en ook gezien de prijs van 10,- (in de museumwinkel 'De Brik'), zeer aan te beve len. HGB 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 13