Over Wm Teuben en zijn Teubarium Onlangs bracht uw redakteur, op uitnodiging van de heer Wm Teuben, een bezoek aan de creatie van de heer Teuben, het 'Teubarium'. Vol bewondering werd hij gedurende enige uren geconfronteerd met voornamelijk het verleden van de vaderlandse luchtvaart WILHELM TEUBEN is de initiatiefnemer/ eigenaar van de luchtvaarthistorische collec tie, die als het TEUBARIUM van Wm Teuben te Voorburg grote bekendheid heeft gekregen. Dit is door hem bereikt door zich gedurende vele jaren met een grote zin voor creativiteit op een bijzonder intensieve wijze bezig te houden met het thema: 'waarom deed wie wanneer wat en waar in de lucht vaart'. WIE IS Wm TEUBEN? Wm Teuben (10 december 1927) heeft gefunctioneerd als medewerker van de Pro- pagandadienst van de KLM, gedurende 10 jaar als voorlichtingsofficier van de Konink lijke Luchtmacht en gedurende 25 jaar als public relations officer van de Vereniging voor de metaal- en de elektrotechnische industrie FME. Hij heeft zich eerder - in de periode 1944 1959 - op een zeer markante wijze ingezet voor het completeren van een luchtvaarthis torische documentatie, die in 1959 als basis collectie is overgedragen voor de op- en inrichting van het Nationaal Luchtvaartmu seum Aviodome op Schiphol. De nu in zijn flat geïntegreerde collectie is tot een museum geworden, waarin de luchtvaart dan wel centraal staat, maar waarin ook een beeld wordt gegeven van de vele en grote ontwikke lingen, die zich rond dit thema hebben voltrokken. Vanaf het moment van de overdracht van zijn eerste collectie heeft hij zich wat betreft zijn (levens)thema: luchtvaartgeschiedenis uitsluitend passief opgesteld en gedragen. Dit heeft hem gedurende vijftien jaar de gelegenheid gegeven zich zeer nadrukkelijk op de uitoefening van zijn functie als public IA relations officer te concentreren. Edoch: in 1974 liep het 'Teuberiaanse' bloed waar het eigenlijk niet kon gaan, maar zijn pad wel degelijk vond: en het Teubarium was op weg! Met een niet-aflatende en originele ijver, overgave en energie heeft hij zich sindsdien met enthousiasme en doorzettingsvermogen vrijgemaakt om andermaal een object te remiseren, dat zich niet laat vergelijken. Hem eens gevraagd naar het waarom van al zijn inspanningen, antwoordt hij: 'ik denk zo, dat wat voor Gorbatsjov glasnost is, voor mij wel luchtnost moet zijn'. Door zich met name niet te laten ontmoedi gen door het moeten opbrengen van bedui dende financiële middelen/opofferingen slaagde hij erin nu het hierna omschreven object te kunnen presenteren. WAT IS HET TEUBARIUM? Het Teubarium van Wm Teuben is een uit duizenden stukken bestaande collectie met als onderwerp de ontwikkeling van de luchtvaart van de eerste ballonopstijgingen in 1783 tot wat de hedendaagse luchtvaart is, en voor de mens en de wereld betekent. Hoewel het om praktische en technische redenen nauwelijks mogelijk is het geheel te omschrijven, mag toch worden getracht ervan een indruk te geven. Welnu: zoals reeds is opgemerkt gaat het om duizenden stukken in de vorm van relikwieën en herinneringen in kunst en kitsch, om stuk ken, aan te duiden als soft- en hardware, die een beeld geven van de ontwikkeling van zowel de civiele als militaire luchtvaart met toepassingen van het principe van het lichter zowel als dat van het zwaarder dan lucht, en dit dan weer met nationale accenten en te

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 14