artikelen, zoals asbakken, aanstekers, pijpen, sigarenkisten, sigarettenkokers en sigare- bandjes. Verder een collectie koekplanken en vormen voor het maken van suiker- en chocoladewerk; een collectie vliegbewijzen om te laten zien dat men echt had gevlogen of een speciale route/afstand had afgelegd; een collectie merken, modellen, illustraties en boeken/geschriften, die het historische verband en de ontwikkeling van de auto en de motorluchtvaart belichten; een collectie KLM-dienstmededelingen, dienstregelingen en de aanwijzingen voor passagiers-, post- en vrachtvervoer; een collectie schoolkaarten en voor onderwijs en voorlichting uitgegeven hulpmiddelen; een collectie publikaties met berichten over eerste ballonvaarten en vlieg prestaties vanaf het einde van de achttiende eeuw; een collectie authenthieke foto's van de eerste verrichtingen binnen de wereld van de aviatiek sinds het begin van deze eeuw; een collectie curiosa bestaande uit een groot aantal historische herinneringen, die zich niet apart laten opsommen, maar op een zeer evidente wijze herinneringen oproepen aan personen, gebeurtenissen en momenten uit meer dan tweehonderd jaren luchtvaart, van de mens in de lucht en de ruimte; een collectie documenten en geschriften van personen, die met name in de ontwikke lingsgeschiedenis van de nationale lucht vaart een dominerende rol hebben gespeeld - hierbij slechts te noemen: een zeventiental brieven (51 kantjes) tijdens de eerste wereld oorlog geschreven door de de latere presi dent-directeur van de KLM dr. Albert Plesman aan zijn verloofde, waarin geen intimiteiten voorkomen, doch waarin duide lijk verslag wordt gedaan van zijn ervaringen bij de Luchtvaartafdeling Soesterberg, al waar hij tot vlieger werd opgeleid, benevens een unieke verzameling brieven en antwoor den van en aan de oprichter van de KLM dr. Albert Plesman en de eerste vertegenwoor diger van de KLM, de later bekend geworden heer Jac. Kleiboer, alsmede de door de vlieger/schrijver-dichter Adriaan Viruly na gelaten log- en dagboeken en tientallen met de handgeschreven, niet gepubliceerde ge dichten, die door zijn weduwe Mary Dres- selhuys voor het Teubarium werden gere serveerd en overgedragen; een collectie reportages, songs en muziek op grammo foonplaten en banden. De in de BIBLIOTHECA AERONAUTICA van het Teubarium beschermde boeken mogen voor Nederland als belangrijk wor den aangewezen. Tot de honderden van de bibliotheek deel uitmakende banden beho ren onder meer het eerste ooit over de luchtvaart verschenen werk: 'Des Ballons Aérostatiques de la Manière de les con- struire, de les faire élever' (Lausanne, 1784) en een exemplaar van de in hetzelfde jaar in Amsterdam verschenen Nederlandse verta ling van Martinus Houttuyn van het bekende boek van Faujas de Saint-Fond: 'Beschryving der Proefnemingen met Konstige Luchtbol len, die in 't Voorleden Jaar, meestendeels te Parys opgelaten zijn'. Een zeer oorspronke lijk en belangrijk deel is voorts de uit de Staatsbiblotheek van het Gouvernement van Luxemburg afkomstige documentatie: 'Pa ges de Documentation Historique Les Attaques d'Avions sur le Territoire de Grand-Duché pendant la Grande Guerre 1914-1918'. Op een niet naspeurbare wijze is deze uit originele documenten, verslagen, foto's, tekeningen en affiches samengestelde rapportage, waarvan alleen de titelpagina is gedrukt, uit de Luxemburgse Staatsbiblio theek verdwenen en in 1959 door een Nederlands antiquariaat in veiling gebracht. Wm Teuben is bijzonder trots op het hem door Charles A. Lindbergh persoonlijk gezonden exemplaar van diens boek: 'The Spirit of St. Louis', met de eigenhandig geschreven opdracht: 'To lieutenant Wil helm Teuben with best wishes from Charles A. Lindbergh'. Vele andere eerste drukken en door de auteurs/pioniers gesigneerde titels completeren Wm Teuben's Bibliotheca Aëronautica, mede waardoor zijn Teuba rium tot de belangrijkste op de historie gerichte particuliere collecties is gaan beho ren. De gehele flat van de heer Wm Teuben in Voorburg is gevuld met luchtvaartrele- kwieën en -herinneringen. Na het bezoeken van de collectioneur/luchtvaarthistoricus 1 A

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 16