Ad 4 De functieaanduiding die een gebruiker aan een bepaald type geeft (Dienstaandui- ding). Dit verschilt meestal per gebruiker. Dit zijn in het algemeen militaire aanduidingen. Ad 5 De Naam. Deze wordt soms door de fabriek gegeven maar in sommige gevallen ook door de gebruiker. Er zijn gevallen waarin verschillende gebruikers verschillende namen gaven, waarbij een later gegeven naam soms beter aansloeg dan de eerste. Er zijn fabrieken die hun namen uit een traditie halen, Lockheed zoekt het in de sterrenhemel, Grumman jachtvliegtuigen werden naar katachtigen genoemd en Curtiss gebruikte namen van roofvogels. In de VS worden veel namen gegeven door USAF en US-Navy. Die slaan niet altijd even goed aan, wie weet wat een Freedom Fighter of een Fighting Falcon is. Soms slaat de naam die een andere gebruiker geeft veel beter aan. Bijvoorbeeld een Skytrain (Amerikaans C-47) is beter bekend onder de naam Dakota (Engels) en de Texan (Amerikaans AT-6) is beter bekend onder de naam Harvard (Engels). Ad 6 Een registratie, dit is een aanduiding of volgnummer, bestaande uit (een) letter(s) en (een) cijfer(s) of alleen cijfers of, zoals in veel landen gebruikelijk voor civiele vliegtuigen, alleen een registratie van 5 letters. In Nederland en de voormalige koloniën zijn in de loop der jaren verschillende systemen gebruikt. Daarnaast komt het voor dat een vliegtuig in de loop der tijd meerdere registraties kan hebben gehad, zowel civiel als militair. Ook kunnen vreemde registratie terug komen in een KLu registratie, zoals de registraties van de F-16 die afgeleid zijn van Amerikaanse. Voor een verklaring van deze materie zie het afzonderlijk verhaal over registraties. Een dergelijke opsomming voor wat betreft aanduidingen, geldt bijvoorbeeld ook voor vliegtuigmotoren, al zitten daar nog wel wat extra haken en ogen aan. Voor civiele vliegtuigen geldt in feite hetzelfde, met uitzondering van ad 4, omdat zelfs de grootste luchtvaartmaat schappijen geen eigen aanduidingen gebruiken. Waar het in dit artikel met name om gaat is de aanduiding ad 4 die gebruikers aan hun vliegtuigen geven. In de Nederlandse militaire luchtvaart historie ontbreekt een dergelijk consequent systeem van aanduidingen voor vliegtuigen naar functie,uitvoering of grootte, zij het dat de MLD in de naoorlogse periode iets in die zin heeft opgezet. Er is wel veelvuldig gebruik gemaakt van vreemde systemen. Zowel uit het Duitse Keizerrijk als het moderne Duitsland, uit Groot Brittannië, Frankrijk en de VS en het eigen land. FABRIEKSAANDUIDINGEN Het oudste systeem was en is overigens nog steeds een aanduiding die door de fabrikant aan zijn vliegtuigen wordt gegeven. Systemen als deze zijn nog tot op de huidige dag terug te vinden. Het eerste vliegtuig van de LVA heette 'Brik', en toen Marius van Meel een tweede bijbouwde, kreeg dat toestel de bijnaam 'Groote Brik'. Daarnaast werden vliegtuigen gebruikt van de fabriek van Henri Farman die al zijn modellen naast zijn initialen HF ook nog een modelnummer gaf. Een andere bekende vooroorlogse exponent van dit systeem was Frits Koolhoven. Frits Koolhoven heeft gedurende zijn loopbaan als constructeur en fabrikant al zijn ontwerpen in een doorlopende serie genummerd. De door hem ontworpen vliegtuigen waren allemaal te herkennen aan de letter-combinatie FK-**, ook al werden ze onder een andere naam gebouwd. Gedurende zijn periodes bij Armstrong Whitworth en British Aerial Transport werd dat gehandhaafd. Voorbeelden: Armstrong Whiteworth FK-8 Armstrong Whiteworth FK-10

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 19