Britisch Aerial Transport (BAT) FK-22 Bantam BAT FK-26 Commercial Nederlandse Vliegtuigbouw Industrie FK-32 NVI FK-34 Toen Koolhoven voor zichzelf begon werd de traditie gewoon voortgezet. Koolhoven FK-43 Koolhoven FK-51 Koolhoven FK-56 Een buitenlands bedrijf dat een vrijwel identiek systeem hanteerde was de Britse De Havillandfabriek. Van dit bedrijf hebben vele modellen rondgevlogen in Nederland en de koloniën. Zoals: DH 4 en 9 in en na WO I. DH 82 voor en na WO II als Tiger Moth. DH 85 voor WO II Leopard Moth. DH 87 voor WO II Hornet Moth. DH 89 voor en na WO II als Dragon Rapide en Dominie. DH 90 Voor WO II als Dragonfly. In sommige aanduidingen werd door de fabrikant nog een element ter identificatie van de klant aangebracht, zoals: Glenn L. Martin 139-WH (Wrightmotoren-Holland). Douglas 8A-3N (Netherlands). Northrop NF-5 (N Netherlands). DUITSE KEIZERRIJK EN FOKKER Een einder systeem dat al vroeg in Nederland werd gebruikt was het Duitse systeem in de Eerste Wereldoorlog. Via een omweg is dit systeem nog steeds van belang voor de Nederlandse luchtvaart en Koninlijke Luchtmacht. Het gaat hierbij om een letter- (Romeinse) cijfer combinatie. De letter was een aanduiding voor functie. Iedere fabriek begon per categorie te tellen vanaf (rom.) I. In licentie vervaardigde modellen behielden de oorspronkelijke fabrieksaanduiding. De Fokker D.VII werd bijvoorbeeld ook gebouwd door Albatros, welke de aanduiding (Alb) toevoegde aan de type aanduiding. In dit systeem waren veel vliegtuigen met gelijke aanduidingen, en was er kans op verwarring. Tijdens en na de Eerste Wereldoorlog zijn grote aantallen vliegtuigen met dit soort aanduidingen in Nederland terechtgekomen. Van allerlei makelij, en uiteraard ook van Fokker. De LVA bleef de Duitse aanduiding gebruiken, net als Fokker die na de Eerste Wereldoorlog met zijn productie op dit systeem bleef voortborduren, er iets aan wijzigde, en er en passant nog nieuwe letters aan toevoegde. In alle categoriën werd begonnen met Romeinse I, (dit is later omgezet in Arabische cijfers), en verder opgenummerd. A Onbewapende verkenner eendekker, later lesvliegtuig, waarnemer voor piloot. B Onbewapende tweedekker later ook lesvliegtuig voor elementaire opleiding, waar nemer voor piloot. C Zwaar vliegtuig voor verschillende doeleinden verkenner (artillerie, lange en korte afstanden), fotover kenner, beschermingsvliegtuig en bommenwerper, pi loot voor waarnemer. 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 20