CL Licht vliegtuig Beschermingsvliegtuig, tweezits jachtvliegtuig, samen werking met infanterie, piloot voor waarnemer. CLS Licht slagvliegtuig Aanvallen op gronddoelen. D Jachtvliegtuig Eenzits jachtvliegtuig. Dr Driedekker Eenzits jachtvliegtuig. E Eindecker Eenzits jachtvliegtuig. G Grossflugzeug Dag- en nachtbommenwerper, j Gepantserd jachtvliegtuig. N Nachtbommenwerper Ook CN. KD Kampfdoppeldecker R Riesenflugzeug Bommenwerper voor lange afstanden. Voorbeelden: AEG C.IV Albatros B.II Friedrichshafen G.III Fokker D.VII Fokker borduurde na de eerste wereldoorlog door op dit systeem en voegde een aantal nieuwe betekenissen toe, zoals de F. In deze F-serie zaten en zitten nog steeds de meeste afwijkingen. De Fokker F VI was een jachtvliegtuig voor het Amerikaanse leger. Verder werd het ene geval een opvolgend nummer gebruikt en in het andere gebruik gemaakt van een aanduiding die het aantal passagiers aangaf. Recent gebeurde dit met de F-27 en F-28 die plotseling F-50 en F-100 genoemd werden. Het laatste model heeft ook nog even F-29 geheten. B Vliegboot. D Jachtvliegtuig eendekker. DC Jagerverkenner. F Passagiersvliegtuig. G Jachtkruiser. M Militair vliegtuig (voor 1914). S Schoolvliegtuig. T Torpedobommenwerper, Jachtkruiser, Bommenwerper. Voorbeelden: Fokker B.I Fokker D.XXI Fokker F.VIIa/Sm Fokker G.I Fokker S.IX Fokker T.VIIIw Voor 1940 had bij Fokker, met uitzondering van de Spinnen, geen enkel model een naam. De G-l had wel een bijnaam. Vanwege de mitrailleurbatterij in de neus werd ze op de Parijse Salon van 1936 aangeduid als 'Le Faucheur' (de maaier). Na de oorlog kregen modellen wel een naam, zoals S-l 1 Instructor, S-14 Machtrainer, F-27 Troopship/Friendship/Maritime en de F-28 Fellowship. De S-14 had vanwege de rechte vleugels de bijnaam 'Plank'. GROOT BRITTANNIË Een ander land waarvan al in de Eerste Wereldoorlog aanduidingen werden gebruikt, was Groot-Brittannië. Hier werden aanduidingen gebruikt van de verschillende fabrieken. Naast elkaar werden (fabrieks) namen en ontwerpnummers gebruikt. Zelfs konden fabrieksnaam en naam van de ontwerper van elkaar verschillen, zoals bij de Armstrong Whitworth FK-8. Dit toestel was ontworpen door Frits Koolhoven die in die tijd in Groot Biittannië werkte. Vreemd genoeg werden door de Short vliegtuigfabrieken ook enkele RAF-registraties 22

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 22