gebruikt als aanduiding voor hun vliegboten, zoals Short 184 en Short 830. Pas in 1921 werd wat meer lijn in de Engelse aanduidingen gebracht. Er werd uitgegaan van verschillende subtypen die een opvolgend Mark-nummer kregen in Romeinse cijfers. Fabrieksaanduidingen waren en bleven het voornaamste bestanddeel. Tijdens WO II werd aan die Mark-nummering een functieaanduiding toegevoegd. Hierdoor ontstond een Letter- Cijfer combinatie die, in het begin altijd in Romeinse cijfers, vanaf I begon te nummeren maar op een gegeven moment vanwege de complexe getallen overging op Arabische cijfers. Er kon een veelvoud aan functieletters zijn. Deze letters liepen van A tot en met V. In dit systeem kon het enerzijds voorkomen dat een type in verschillende functies gebruikt werd, bijvoorbeeld de Mosquito, terwijl anderzijds bepaalde aanduidingen voor veel typen gebruikt werd. Voor een aardig voorbeeld: Gloster Meteor F Mk 4 - Hawker Hunter F Mk.4 Gloster Meteor T Mk 7 - Hawker Hunter T Mk 7 Bovenstaande zou verwarring in de hand kunnen werken,maar omdat er ook met namen werd gewefkt viel het probleem wel mee. In de officiële RAF voorschriften worden vliegtuigen en motoren niet aangegeven met de fabrieksnaam, maar met de door de RAF, FAA of fabriek gegeven naam. Voor sommige typen bestond een extra onderverdeling. Bij de Spitfire bestonden 5 verschillende vleugeluitvoeringen, A tot en met E. De letter gaf de bewapening aan. Deze letter kwam dan na het volgnummer. Er bestond ook nog een voorzet letter die de taak nader specificeerde. Bijvoorbeeld de Spitfire LF Mk Vc (L=Low; F=Fighter; V=rom. 5; c= vleugel type). Een vliegtuig voor lage hoogten met een bewapening van twee mitrailleurs 20 mm en 4 mitrailleurs .50. Een type met zelfs 8 verschillende mogelijkheden was de Mosquito met o.a. de aanduidingen, B, F, FB, NF, PR, T, TR, en TT. AOP Aerial Observation Post. B Bomber. C Cargo. F Fighter. FB Fighter-Bomber (Jachtbommenwerper). GR General Reconnaisance. H Helicopter. HAS Helicopter, Anti Submarine. HU Helicopter, Utility. K Tankvliegtuig. NF Nightfighter. PR Fotoverkenner. T Trainer. Voorbeelden: Auster AOP.III AVRO Vulcan B.2 Spitfire PR.XXI Firefly T.I Buitenlandse typen werden rigoreus in dit systeem ingepast. Verschillen veroorzaakt omdat een product uit meerdere fabrieken kwam, werden genegeerd, waar dit bij een andere gebruiker, lees de USAAF, wel geschiedde. Zowel de B-25C als B-25D werden opgenomen als North American Mitchell B Mk II. Een ander aspect van die Mark nummers was en is het toekennen van hoge nummers aan modellen bestemd voor het buitenland. Dit gebeurde overigens niet altijd, zoals de Meteor FMk 8 en Hunter F Mk 4 en F Mk 6 welke bij Fokker in licentie in serie gebouwd werden. Het gold weer wel voor de Hawker Sea Fury en Seahawk die 2.3

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 23